Sztuki wizualne

Althamer: Wszyscy artyści to orędownicy wolności

Fenomen tworzenia jest niczym innym jak ekspresją życia. To życie w praktyce – mówi Paweł Althamer w filmie z cyklu „Artyści w sieci”.

– Artysta to jest taka osoba, która może zobaczyć coś z takiej perspektywy, z jakiej inni tego nie widzą. Może się z tego radować lub mieć impuls, że chciałby innym pokazać to, co widzi, albo to, jak to widzi – definiuje Paweł Althamer. – Będę z dziećmi tutaj trzymał sztamę. Jak widzą rzeźbę, mówią: fajna rzeźba. Nie wiem, co myślał burmistrz, nie wiem, co myślał artysta, ale mi się tutaj podoba, chętnie się tutaj pobawię albo się na chwilę zatrzymam, do czegoś mnie to zainspirowało, będą się na nią wspinał albo chwilę na nią popatrzę. Może coś nawet narysuję później.

– Mam pewną wiedzę tajemną, wiem, co lubię robić. Potrafię się w tym zagłębić, potrafię się temu oddać. Rozpoznałem podczas projektów, że wielu ludzi nie ma tej wiedzy tajemnej. Co by nie robili, nie sprawia im to przyjemności. Wykonałem taką małą pracę dla siebie, może przydatną też społecznie.

Paweł Althamer – (1967) rzeźbiarz, performer, akcjoner, twórca instalacji, filmów wideo. Studiował w latach 1988-1993 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Grzegorza Kowalskiego, u którego zrobił dyplom. Wystawiając od 1991 z kolegami z pracowni, m.in. Katarzyną Kozyrą, Jackiem Markiewiczem, Jackiem Adamasem, współtworzył zjawisko „Pracowni Kowalskiego” vel „Kowalni” – jednego z czołowych ugrupowań młodej sztuki polskiej lat 1990. W 2004 otrzymał prestiżową nagrodę Vincenta Van Gogha, przyznawaną przez holenderską Fundację de Broere. W styczniu 2010 podczas gali wręczenia Paszportów „Polityki” artysta otrzymał Specjalną Nagrodę dla Kreatora Kultury.

W filmie wykorzystano dokumentację fotograficzną Parku Rzeźby na Bródnie, 2009 fot. Bartosz Stawiarski, © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal.

Rozmowa z Pawłem Althamerem została nakręcona podczas spotkania Grupy Nowolipie. W filmie zarejestrowana jest praca Grupy Nowolipie nad portretem Julii Bistuły malowanym na aukcję charytatywną, z której dochód został przeznaczony na leczenie artystki. Serdecznie dziękujemy Grupie Nowolipie za ciepłe przyjęcie.

***

Projekt „Artyści w sieci” to portrety wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej ostatnich dwóch dekad. Cykl filmów przybliża ich sylwetki oraz problematykę sztuki współczesnej. Język, którym posługują się artyści wizualni, jest szczególnie trudny dla przeciętnego odbiorcy, składa się na niego wiele dziesięcioleci eksperymentów, zmian w sposobie interpretacji, powstawanie nowych mediów i pól eksploatacji. „Niewyrobiony” widz może mieć problem z pełnowartościowym uczestnictwem w kulturze. „Artyści w sieci”przybliżają ten język.

W kolejnych odsłonach projektu wywiady z Anna Baumgart, Martą Deskur, Grzegorzem Klamanem, Joanną Rajkowską, Arturem Żmijewskim.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij