Czytaj dalej

Marty Abramowicz lista lektur na czas pandemii

Marta Abramowicz

Macie siłę i ochotę na lekturę, ale nie macie pomysłu, co przeczytać? Z pomocą przychodzi Marta Abramowicz i lista jej książkowych typów Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Wszystkie do kupienia teraz z 40-procentową zniżką.

Arlie Russell Hochschild, Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy

Moją ulubioną książką Krytyki Politycznej jest Obcy we własnym kraju autorstwa amerykańskiej socjolożki Arlie Russell Hochschild.

Fascynująca opowieść o tym, jak siwowłosa badaczka z krainy Berkeley, gdzie pija się sojową latte, jedzie do krainy Luizjana, gdzie w księgarni trzy alejki zajmują różne wydania Biblii, zamiast labradorów spaceruje się z pitbullami i buldogami, a każdy twardy południowiec ma w domu przynajmniej jedną sztukę broni palnej.

Hochschild zaprzyjaźnia się z ludźmi popierającymi Trumpa i stara się zrozumieć, jak mogą głosować na polityków, którzy swoimi decyzjami rujnują im życie. W Luizjanie wielkie chemiczne korporacje w ostatnich latach zniszczyły środowisko naturalne w stopniu większym niż zrobił to u siebie ZSRR, mieszkańcy chorują na raka tak licznie, jak po katastrofie w Czarnobylu, a kąpiel w rzece, w której dawno już nie pływają żadne ryby, grozi śmiercią.

Ta książka to niezwykła opowieść o tym, że dzięki empatii można zrozumieć nawet ludzi, którzy z początku wydają się kompletnie obcy.

Polecam wszystkim, którzy chcą zrozumieć polskie podziały, bo analogii znajdziecie tu wiele.

Jakub Sawulski, Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji

Druga pozycja, dzięki której łatwiej zrozumieć otaczający nas świat, to Pokolenie 89. Młodzi o polskiej transformacji ekonomisty Jakuba Sawulskiego.

Autor, rocznik 89, pisze o swoim pokoleniu, które nie pamięta już czasów PRL, za to otwarte granice traktuje jako coś najnormalniejszego na świecie. Dzisiejsi trzydziestolatkowie dość mają rozliczeń, kto co źle zrobił w okresie transformacji, chcą natomiast, aby politycy poważnie przyjrzeli się, jak ich dzisiejsze decyzje wpływają na brak mieszkań, dzieci i dobrze płatnej pracy.

Sawulski nie pozostaje gołosłowny i na danych statystycznych precyzyjnie pokazuje, co zostało zaniedbane i czego nie można już odwrócić (brak dzieci), a co jeszcze da się naprawić (mieszkania).

Dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak Polska była przygotowana na obecny kryzys.

Krzysztof Tomasik, Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u

Książką, po którą warto sięgnąć, jest także Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u Krzysztofa Tomasika najlepiej od razu w komplecie z Homobiografiami tego samego autora.

Tomasik wykonał iście detektywistyczną pracę, docierając do dokumentów na temat jednego z najbardziej ukrywanych i wstydliwych zjawisk w Polsce Ludowej: homoseksualizmu. Czy jednak na pewno aż tak ukrywanych i aż tak wstydliwych? Tomasik pokazuje, jak czytać tajemne znaki w polskiej literaturze i filmie, a także rozszyfrowuje kody kulturowe, dzięki którym wiele spraw widać w zupełnie innym świetle.

Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić, czy Lubiewo było fikcją literacką 😉

Agata Diduszko-Zyglewska, Krucjata Polska

A jak już wyjdziemy z PRLu, to dobrą lekturą na obecne czasy będzie Krucjata polska Agaty Diduszko-Zyglewskiej. To kompendium wiedzy na temat relacji Polacy – Kościół. Zobaczcie sami: „Księża w ramach rekolekcji palą książki. Dziecko z in vitro dowiaduje się, że jest człowiekiem gorszego rodzaju, bo nie ma duszy. Po szkołach obwozi się relikwie, a spędzone do sali gimnastycznej dzieci całują pojemnik ze szczątkami katolickiego świętego”. Polska Anno Domini 2019.

Jeśli jakiś z absurdów życia codziennego w naszym katolickim kraju nam umknął, bądźmy pewni, że znajdziemy go w książce Agaty Diduszko.

Andrew Pettegree, Marka Luter

Pozostajemy w temacie Kościoła – teraz książka dla koneserów. Ale przecież każdy z nas może być przez chwilę koneserem lub koneserką. Ta książka to Marka Luter profesora historii Andrew Pettegree.

Podtytuł doskonale oddaje treść: O tym, jak nikomu nieznany mnich zmienił swoje niewielkie miasto w centrum wydawnicze, zaistniał jako najsławniejsza osoba w Europie i zapoczątkował reformację. Innymi słowy jest to błyskotliwie napisana historia Marcina Lutra i jego żony, byłej zakonnicy, Katarzyny von Bora.

Z książki możemy dowiedzieć się, że reformacji by nie było, gdyby nie wynalezienie prasy drukarskiej. Możemy też dowiedzieć się, jakim cudem reformacja zmieniła oblicze Kościoła i dlaczego kraje protestanckie nie debatują dziś o całkowitym zakazie aborcji i karze więzienia za edukację seksualną.

Marta Abramowicz, Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica

A jeśli ktoś chciałby od razu poznać odpowiedź na pytanie, co sprawiło, że reformacja nie została zduszona w zarodku i stała się ogromnym ruchem religijnym, to polecam swoją książkę Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”.

To reportaż, który pozwala spojrzeć przez chwilę na świat tak, jak go widzą dzieci księży i ich matki. I zobaczyć, jak dużą cenę płacą za to, że ludzie chcą widzieć księży jako czystych, bezgrzesznych i żyjących w celibacie.

Zupełnie odmiennie, podpowiem, niż w przypadku pastorów i ich rodzin, dla których życie w małżeństwie i wychowywanie dzieci jest doświadczeniem zbliżającym ich do swoich parafian.

**

Wszystkie książki do kupienia teraz z 40-procentową zniżką na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij