Czytaj dalej

IDEAlne prezenty poleca Kastor Kużelewski

„Pokolenie ’89” Sawulskiego pozwala spojrzeć na Polskę oczami młodych… ta, młodych XD Młoda to jest Young Leosia, a nie trzydziestolatki. A mimo to książkę tę (i parę innych) poleca memiarz Krytyki Politycznej Kastor Kużelewski.

Kate Raworth, Ekonomia obwarzanka

Zastanawiasz się, jak zamknąć ekonomię w obwarzanku? No bo niby jak? Metaforycznie, przecież nie literalnie, cymbale!

Z tym obwarzankiem to dopiero jest historia.

Książka Doughnut Economics zrobiła na Zachodzie furorę już kilka lat temu. Dlaczego doughnut? Bo według Kate Raworth kształt słodkiego ciastka wcinanego przez amerykańskich policjantów opisuje optymalny kształt modelu makroekonomicznego państw. Chcesz wiedzieć więcej? Kup książkę.

Wracając do historii. Problem! Przecież polskie pączki nie wyglądają jak amerykańskie! No więc stanęliśmy przed dylematem: tłumacząc tytuł, powinniśmy trzymać się jego ducha czy litery? Stanęło na duchu, choć wszyscy obawialiśmy się awantury podobnej do tłumaczenia tytułu Dirty dancing jako Wirujący seks. Na szczęście jej uniknęliśmy. Może przez to, że książkę przeczytało o kilka osób mniej, niż obejrzało film z 1987 roku?

Jakub Sawulski, Pokolenie ’89

Pokolenie ’89 pozwala spojrzeć na Polskę oczami młodych… ta, młodych XD Młoda to jest Young Leosia, a nie trzydziestolatki. W takim średniowieczu trzydziestolatek to już brał zamach, żeby kopnąć w kalendarz.

Perspektywa ludzi we wczesnym wieku średnim (tych, którzy nie mogli decydować, ale musieli odczuwać jej skutki) na temat polskiej transformacji z pewnością warta jest poznania, a książka Sawulskiego – warta przeczytania.

Wciągające pisanie o gospodarce wymaga talentu. Rzetelne pisanie o gospodarce wymaga wiele pracy włożonej w przeprowadzanie i analizę badań jakościowych. Żadnej z tych cech autorowi nie brakuje. Gdyby kosmita przyleciał na Ziemię i zagadał mnie, żebym mu opowiedział coś o kraju, z którego pochodzę, to zamiast opowiadać (mama zabraniała mi gadać z obcymi), dałbym mu Pokolenie ’89.

Stephen Holmes, Iwan Krastew, Światło, które zgasło

W drugiej połowie 2020 roku na stronie Krytyki Politycznej transmitowaliśmy debatę Sławomira Sierakowskiego z Iwanem Krastewem. Zrządzeniem losu rozmowa odbywała się w godzinach popołudniowych.

Pan Krastew, wybitny bułgarski politolog, debatę rozpoczął przy zgaszonym świetle, gdy balatońskie słońce świeciło jeszcze jasno. Niestety! Życiodajna gwiazda zgodnie z odwiecznym zwyczajem w pewnym momencie zdecydowała się schować za bułgarski horyzont, a nieświadomy pan Krastew kontynuował wywód, zanurzając się w coraz głębszej ciemności! W Krytyce uznaliśmy ten epizod za niezwykle zabawny, wspominanie go przyniosło nam potem wiele śmiechu!

A książka całkiem, całkiem, rozwija ciekawą perspektywę przyczyn kryzysu demokracji liberalnej na Węgrzech i w Polsce. Imo kozak, warto sobie dać.

Thomas Piketty, Kapitał w XXI wieku

Niektórzy śmieją się, że obszerne dzieło Thomasa Pikettyego przeczytało jedynie dwóch Polaków. Jednym z nich był tłumacz, a drugim Michał Sutowski.

Być może tak jest, chociaż mój ziomal z roboty deklaruje, że udało mu się ją przesłuchać (a właśnie, książka dostępna jest też w audiobooku).

No ale przesłuchać to każdy może. Ja to nie wiem, czy mu wierzę, że w ogóle ją przesłuchał. Pewnie nie. I nie czarujmy się, ty też jej nie przeczytasz. Ale zdradzę ci sekret: my tego nie sprawdzamy.

Możesz kupić Kapitał w XXI wieku Thomasa Pikettyego, postawić sobie na półce, po czym jedynie kontemplować, jak lśni, bo ładny jest. Nam to nie przeszkadza, serio!

Honorable mentions

Stanisław Brzozowski, Pisma polityczne

I tak tego nie kupisz, ale wrzucam, żebyś dowiedział_a się, że był taki oryginalny polski filozof jak Stanisław Brzozowski. Serio, chociaż wygugluj XD

Odwaga

Kojarzysz Jasia Kapelę? A Hanię Zagulską? A wiesz, że napisali wspólnie książkę?

Guy Standing, Dochód podstawowy

Idea niby fajna, ale trochę strach, że wtedy więcej ludzi zostałoby youtuberami (Maciej, nie gniewaj się, że ci ukradłem żart).

**

Książki polecane przez Kastora Kużelewskiego, członka działu FRIKOM, naczelnego memiarza KP, kupicie na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej. IDEAlne prezenty, czyli pełne idei i dobrane specjalnie dla konkretnej osoby, z myślą o jej zainteresowaniach, pasjach, poglądach, kupicie teraz w promocyjnych cenach.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij