Miasto

Żmijewski

Dyskusja nt. twórczości Artura Żmijewskiego i pokaz jego prac "Berek", "Wybory.pl". Goście: Zofia Waślicka, Stanisław Ruksza, Wojtek Zrałek-Kossakowski. 28 maja, godz. 18.00, Świetlica KP.

Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” oraz Koło Artystyczno – Naukowe „Poza Pracownią” zapraszają na dyskusję o twórczości Artura Żmijewskiego i pokaz prac „Berek”, „Wybory.pl”. 
Spotkanie odbędzie się 28 maja, poniedziałek o godz. 18.00 w siedzibie Świetlicy (ul. Zamkowa 1, Cieszyn)

Goście:
– Zofia Waślicka (redaktorka serwisu 7. Berlin Biennale)
– Stanisław Ruksza (CSW „Kronika” w Bytomiu),

– Wojciech Zrałek – Kossakowski (KP)

Prowadzenie:
Joanna Wowrzeczka (Uniwersytet Śląski, Krytyka Polityczna)

Pretekstem do dyskusji o twórczości Artura Żmijewskiego jest ukazanie się książki Żmijewski. Przewodnik Krytyki Politycznej  oraz 7. Berlin Biennale, którego artysta jest kuratorem. 

O KSIĄŻCE 

Sztuka Artura Żmijewskiego wydaje się bezwstydna: nagie ciała, gra w berka w Auschwitz, wystawienie mszy w teatrze. A tak naprawdę bardzo wiele w niej wstydu. Naszego własnego. Przed patrzeniem na kalectwo, słuchaniem chóru głuchoniemych. Przed udziałem i zaangażowaniem. „Demonstrować? Przecież to obciach” – myślimy. Artysta konfrontuje nas z tym obciachem, ze społecznym i psychicznym oporem. Z silną pokusą cynizmu.
Żmijewski to jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców, wywołujący gorące dyskusje. Pole sztuki okazało się dla niego za ciasne, dlatego czerpie z polityki, dyskursu naukowego i doświadczenia ruchów społecznych. Eksperymentuje z publicznością i z innymi twórcami.
Przewodnik Krytyki Politycznej pokazuję drogę artystyczną Artura Żmijewskiego – od sztuki krytycznej, przez głośny manifest Stosowane sztuki społeczne, aż po rolę kuratora Biennale w Berlinie.

Artur Żmijewski – artysta i filmowiec związany z Fundacją Galerii Foksal. Redaktor artystyczny „Krytyki Politycznej”. Kurator 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.  

Berek
(1999) – film. Grupa nagich osób w różnym wieku bawi się w berka w komorze gazowej, miejscu Zagłady.  Zażenowanie i wstyd, potem entuzjazm. Rozbrojenie miejsca martyrologii.

Wybory.pl
(2005) – projekt kuratorski prowadzony wraz z Pawłem Althamerem w Centrum Sztuki Współczesnej. Do udziału zaproszono zmarginalizowanych artystów (znajomych Żmijewskiego i Althamera), którzy nie zrobili wielkiej polskiej międzynarodowej kariery, a także osoby spoza świata sztuki.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij