Miasto

ZHP: między władzą a wychowaniem

Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Związek Harcerstwa Polskiego 1956-1963", w którym udział wezmą prof. Andrzej Friszke i hm. Ewa Sidor HR.

Krytyka Polityczna – Klub w Krakowie oraz Spółdzielnia „Ogniwo” zapraszają na spotkanie wokół książki Związek Harcerstwa Polskiego 1956-1963, w którym udział wezmą prof. Andrzej Friszke oraz hm. Ewa Sidor HR.

Wtorek, 8 listopada, godz. 18.00, Spóldzielnia „Ogniwo”, ul. Paulińska 28, Kraków

Grudzień 1956, Zjazd Łódzki, próba odbudowy ZHP. Spotkanie instruktorów przedwojennych i młodszej kadry – z Jackiem Kuroniem na czele – pragnącej wychowywać młodzież w duchu socjalistycznym.

Jak wyglądała powojenna odbudowa ZHP i co wiedzą o niej dzisiejsi harcerze i harcerki? Na czym polegała ówczesna relacja organizacji harcerskiej z władzami państwa, a jak wygląda teraz? Czy metodę proponowaną przez Jacka Kuronia można by zaaplikować w drużynach w XXI wieku?

Goście:
Andrzej Friszke profesor historii, badacz dziejów najnowszych Polski, w latach 80. redaktor „Tygodnika Solidarność”, członek warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Jeden z najważniejszych znawców II RP i PRL, życia politycznego emigracji oraz historii opozycji politycznej w Polsce po 1944 roku. Autor m.in. książek O kształt niepodległej (1989), Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i Komandosi (2007), Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności (2011) oraz Rewolucja Solidarności 1980–1981 (2014). W latach 1999-2006 był członkiem kolegium IPN. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykłada również w warszawskim Collegium Civitas. Zdobywca wielu prestiżowych nagród m.in. nagrody „Polityki”(2011) oraz Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego (2011) za książkę Anatomia buntu.

Ewa Sidor – harcmistrzyni, Kierowniczka Wydziału Wsparcia Metodycznego Głównej Kwatery ZHP Instruktorka Centralnej Szkoły Instruktorskiej ZHP. W związku ze specjalizacją zawodową wdraża „Politykę ochrony bezpieczeństwa dzieci w ZHP”. Pozaharcersko: pedagog, warszawianka, miłośniczka literatury i swoich siostrzeńców.

Prowadzenie: Weronika Śmigielska, Spółdzielnia „Ogniwo” Kraków, Krytyka Polityczna – Klub w Krakowie

O książce:

Barwna, oparta na materiałach archiwalnych, opowieść o jednej z najważniejszych polskich instytucji wychowawczych XX wieku. Andrzej Friszke przedstawia Związek Harcerstwa Polskiego jako organizację wychowującą zaangażowanych społecznie obywateli.
Książka ukazuje ewolucję relacji Związku Harcerstwa Polskiego z władzami PRL. Początek opowieści wyznacza zjazd łódzki z grudnia 1956 roku, czyli odbudowa ZHP na zasadzie kompromisu między dawnymi działaczami harcerskimi i grupą, która zaangażowała się lub dorastała w ZMP. Cezurą zamykającą opowieść jest koniec roku 1963, kiedy w wyniku decyzji najwyższych władz PZPR autonomia ZHP zostaje złamana, a związek poddany ścisłej politycznej kontroli.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Fundacja Miasto Literatury pt. „Krakowskie księgarnie na medal”. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Wstęp wolny!

Kup książkę w promocyjnej cenie tutaj.

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px