Miasto

Zaufanie- kampania społeczna

W marcu ukazała się najnowsza, darmowa publikacja dla dzieci autorstwa Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej, która towarzyszy ogólnopolskiej kampanii nt. zaufania.

Trudno wyobrazić sobie świat bez zaufania. Dzięki niemu od najmłodszych lat budujemyrelacje z innymi ludźmi, tworzymy więzi. Zaufanie jest rodzajem społecznego „kleju”. Rzadkojednak zdajemy sobie sprawę jak duże ma znaczenie w naszym codziennym życiu. Bez zaufanianie bylibyśmy w stanie rano wyjść z domu, przebywać w przestrzeni publicznej bez poczuciazagrożenia. W oparciu o zaufanie tworzymy społeczności lokalne, sąsiedztwo, szkoły, klasy, miejsca pracy, miasta, wspólnoty międzynarodowe. Nie da się łączyć, uczyć i inspirować bez zaufania innym.

Temat ten chodził nam po głowie od dawna. Jest on kluczowy w naszej pracy z dziećmi i młodzieżą, a także w kontaktach na innych polach.  Przez długi czas zastanawiałyśmy się jak do niego podejść, jakie są nasze możliwości, do kogo chcemy dotrzeć. Jasne jest, że poziom zaufania spada i należy o nim przypomnieć dorosłym, jak i dzieciom. Stąd pomysł, żeby stworzyć trzy rodzaje nośników, które dotrą do różnych grup społecznych, wiekowych, kompetencyjnych.

W wyniku naszych działań powstał Quiz kierowany głównie do dzieci, które mogą przekonać się czy są godne zaufania i czy można im zaufać. Stworzony został film promujący kampanię, a Wydawnictwo Krytyki Politycznej wydało książkę Zaufanie  na wolnej licencji, którą rozdajemy za darmo m.in. w szkołach, bibliotekach, świetlicach Krytyki Politycznej. Publikacja autorstwa Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej skierowana jest do dzieci/młodzieży w wieku 10- 12 lat.

Książkę można zamawiać przez internet TUTAJ.

Zachęcamy wszystkich do organizacji spotkań, debat, warsztatów, prelekcji na temat zaufania w całej Polsce, a także do udostępniania opracowanych przez nas materiałów, bo… zaufanie kiłkuje.

Działanie współfinansowane jest ze środków Fundacji Orange.

Matronat:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Muras
Agnieszka Muras
Szkoła Liderów
Agnieszka Muras jest działaczką społeczną i koordynatorką programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie.
Zamknij