Miasto

Zaufanie i edukacja kulturalna- warsztaty

Zespół Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie poprowadzi warsztaty dla animatorów Akademii Orange.

Książka Zaufanie* , która będzie miała premierę podczas warsztatów Akademii Orange, ma nie tylko zachęcać młode pokolenie (grupa docelowa to dzieci w wieku 10-12) do czytania i refleksji nad relacjami społecznymi, ale też rozpocząć dyskusję na temat zaufania na wielu płaszczyznach, w tym w obszarze kultury oraz edukacji.

czwartek, 19 marca, Pin-Up Studio, Warszawa

Badania pokazują, że poziom zaufania w Polsce jest niski, na co ma wpływ wiele czynników takich jak m.in. edukacja i wychowanie. Według danych CBOS (Zaufanie społeczne. Komunikat z badań, Warszawa 2012): „Tylko niespełna jedna czwarta badanych (23%) wychodzi z założenia, że większości ludzi można ufać, blisko trzy czwarte zaś (74%) wyznaje zasadę zachowywania daleko idącej ostrożności w stosunkach z innymi.” Zaufanie jest jednak niezbędne przy tworzeniu więzi w grupie, w projektowaniu i planowaniu działań edukacyjnych oraz kulturalnych. To czy ufamy uczestnikom naszych działań oraz jak angażujemy partnerów wpływa nie tylko na efekty przedsięwzięcia i satysfakcję, ale buduje kapitał społeczny, łączy ludzi oraz inspiruje ich do dalszego działania.

Podczas warsztatów przeanalizujemy razem z uczestnikami ich organizacje, relacje z partnerami oraz będziemy zastanawiać się co zrobić aby je wzmacniać i rozwijać. Podpowiemy jak szukać nieoczywistych partnerstw w różnych sektorach i szerokim otoczeniu społecznym oraz budować odpowiedzialne „sieci”. Uczestnicy warsztatów otrzymają bezpłatne egzemplarze książki „Zaufanie”, przekażą ją również dzieciom w swoich miastach. Fundacja Orange w VI edycji Akademii Orange dofinansowała aż 40 projektów z całej Polski.

*O książce:

Zaufanie

Autorki: Anna Cieplak, Lidia Ostałowska

Projekt graficzny, ilustracje, skład: Anna Pluta

Ufać komuś to na przykład rozmawiać z kimś szczerze i wierzyć, że ta osoba nie wykorzysta tego przeciwko nam, choćby w internecie. Czy wiecie, że w sklepach, w których nie ma kamer, bardzo rzadko dochodzi do kradzieży? Albo że dzięki wzajemnemu zaufaniu łatwiej poznaje się nowych przyjaciół? W końcu co to za świat, w którym wszyscy są podejrzliwi? W książeczce o zaufaniu sprawdzamy czy i dlaczego ludzie sobie ufają oraz jak to wpływa nie tylko na życie naszej bohaterki, Elizy. Bo tam gdzie ludzie sobie ufają, żyje się lepiej!

Projekt sfinansowany jest ze środków Fundacji Orange.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij