Miasto

Wystawa zdjęć Jakuba Szafrańskiego

Wystawę można oglądać do 13 czerwca w holu Kina Nowe Horyzonty.

Kraj Basków to spotkanie gór i morza. Szczyty wznoszą się wysoko ponad fale i pozwalają odepchnąć horyzont, ale morze nieubłaganie smaga klify i kruszy stare skały. Twarde warunki ukształtowały twarde charaktery tutejszych ludzi. W portach od wieków pracują zmagające się z burzliwym morzem rodziny rybaków, ale już 10 kilometrów w głąb lądu mieszkają nie mniej zahartowani górale zajmujący się wypasaniem owiec i produkcją sera. Energia tego zderzenia napędza kulturę Basków. Wielokrotnie była źródłem wewnętrznych konfliktów, dzisiaj owocuje rywalizacją i kooperacją w sporcie, muzyce i poezji, oraz przede wszystkim w kuchni.

Prezentowane zdjęcia powstały podczas półtorarocznego pobytu w San Sebastián, stolicy prowincji Gipuzkoa. Dzięki zaufaniu tamtejszych ludzi, ich gościnności i ciekawości zjeździłem Kraj Basków wzdłuż i wszerz czerpiąc z tej kultury garściami: inspirację, doświadczenie, prostą radość. Przez moje zdjęcia chciałbym pokazać wspaniałe możliwości jakie daje życie w środowisku pielęgnowanej starannie wspólnoty. Rodzi się z niej poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, które przekładają się na postawę otwarcia i akceptacji przy jednoczesnym, silnym poczuciu sprawiedliwości. Baskowie i Baskijki są również bardzo zuchwali.

Jakub Szafrańskifotograf i dziennikarz związany z Dziennikiem Opinii i Krytyką Polityczną. Pochodzi z Lublina. Od 8 lat odwiedza, poznaje i fotografuje Kraj Basków. Autor publikacji, reportaży oraz prezentacji dotyczących polityki oraz kultury północnej Hiszpanii.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij