Miasto

Wystawa zdjęć Jakuba Szafrańskiego

Wystawę można oglądać do 13 czerwca w holu Kina Nowe Horyzonty.

Kraj Basków to spotkanie gór i morza. Szczyty wznoszą się wysoko ponad fale i pozwalają odepchnąć horyzont, ale morze nieubłaganie smaga klify i kruszy stare skały. Twarde warunki ukształtowały twarde charaktery tutejszych ludzi. W portach od wieków pracują zmagające się z burzliwym morzem rodziny rybaków, ale już 10 kilometrów w głąb lądu mieszkają nie mniej zahartowani górale zajmujący się wypasaniem owiec i produkcją sera. Energia tego zderzenia napędza kulturę Basków. Wielokrotnie była źródłem wewnętrznych konfliktów, dzisiaj owocuje rywalizacją i kooperacją w sporcie, muzyce i poezji, oraz przede wszystkim w kuchni.

Prezentowane zdjęcia powstały podczas półtorarocznego pobytu w San Sebastián, stolicy prowincji Gipuzkoa. Dzięki zaufaniu tamtejszych ludzi, ich gościnności i ciekawości zjeździłem Kraj Basków wzdłuż i wszerz czerpiąc z tej kultury garściami: inspirację, doświadczenie, prostą radość. Przez moje zdjęcia chciałbym pokazać wspaniałe możliwości jakie daje życie w środowisku pielęgnowanej starannie wspólnoty. Rodzi się z niej poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, które przekładają się na postawę otwarcia i akceptacji przy jednoczesnym, silnym poczuciu sprawiedliwości. Baskowie i Baskijki są również bardzo zuchwali.

Jakub Szafrańskifotograf i dziennikarz związany z Dziennikiem Opinii i Krytyką Polityczną. Pochodzi z Lublina. Od 8 lat odwiedza, poznaje i fotografuje Kraj Basków. Autor publikacji, reportaży oraz prezentacji dotyczących polityki oraz kultury północnej Hiszpanii.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać