Miasto

Wystawa „Jacek Kuroń – Oś życia”

Wystawa we foyer Teatru Studio Wstęp wolny

Jacek Kuroń. Oś życia to wystawa zbudowana z wypowiedzi oraz fragmentów jego pism ukazanych na tle intelektualnej i społecznej historii Polski.

Życie Jacka Kuronia by o świadectwem myśli i wartości, w które wierzył, ale też świadectwem dziejów PRL i III RP. Odzwierciedla ono najważniejsze momenty, dylematy, problemy i wyzwania związane z kształtowaniem się współczesnego społeczeństwa polskiego i świata, w którym dziś żyjemy. Z kolei jego trwałe ideały i wciąż ewoluujące myśli, diagnozy i kolejne pomysły na lepsze urządzenie świata wyznaczają jasną oś spraw, zasad i idei, o które warto w życiu zabiegać, i którym warto się poświęcić.

Słowa Jacka Kuronia są dla nas wyzwaniem. Czasem pozornie oczywiste – a zarazem tak rzadko dzisiaj słyszane, mimo palącej nieraz aktualności. Skłaniają do pytań: jakiej zmiany społecznej, jakiej wspólnoty i jakiej demokracji chciałby dziś Jacek Kuroń? Co chciałby nam przekazać? Jakiej inspiracji nam dostarcza?

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie wśród myśli Jacka Kuronia te ważne dla siebie. Myśli, które staną się impulsem dla działania, kształtowania rzeczywistości i twórczej zmiany świata na lepszy.

Jacek Kuroń. Oś życia jest wspólnym projektem Krytyki Politycznej, barStudio i Teatru Studio, zrealizowanym przy współpracy ośrodka KARTA w ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia.

Wystawę przygotowali: Agnieszka Glińska (Teatr Studio), Grzegorz Lewandowski (barStudio), Michał Sutowski (Krytyka Polityczna), Agnieszka Ziółkowska (Krytyka Polityczna)
Projekt: Michał Szota (szota.biz)

Dziękujemy za wsparcie Danuty Kuroń i Andrzeja F. Kuronia.

 

8 czerwca, niedziela, 19.30

Wernisaż wystawy „Jacek Kuroń – Oś życia”


17 czerwca, wtorek, 19.15

Listy jak dotyk – czytanie performatywne listów Gajki i Jacka Kuroniów
Czytają: Agnieszka Glińska i Łukasz Lewandowski

Wydarzeniem kulminującym i dopełniającym wystawę Jacek Kuroń. Oś życia będzie czytanie performatywne listów Gai i Jacka Kuroniów przez Agnieszkę Glińską i Łukasza Lewandowskiego.

Pisane podczas kolejnych odsiadek w więzieniach listy Jacka Kuronia do Gajki i jej listy z wolności do męża były dla nich jedyną formą kontaktu. Przez cenzurę więzienną przechodziły zarówno czułe słowa miłosci, opisy zwyczajnych dni w rozłące jak i przejmujące wyznania.
Listy, które przeczytamy, pochodzą z lat 1965-1982 i są niezwykłym swiadectwem siły uczuć, a także fenomenalnym dokumentem tamtych czasów.

Książka Listy Gai i Jacka Kuroniów ukaże się nakładem Ośrodka KARTA w październiku br.

***


__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij