Miasto

Wrocław: Sieci nadzoru – nadzór sieci. Rozmawiają Katarzyna Szymielewicz i Jakub Dymek

Dyskusję otwartą prowadzi Dawid Krawczyk.

7 marca, piątek, godz. 18.00, księgarnia Tajne Komplety, ul. Przejście Garncarskie

Debatę Sieci nadzoru – nadzór sieci: walki o „bezpieczeństwo” w dobie cyfrowe z Katarzyną Szymielewicz z Fundacji Panoptykon i Jakubem Dymkiem, redaktorem Dziennika Opinii poprowadzi Dawid Krawczyk, koordynator wrocławskiego Klubu Krytyki Politycznej.

Nadzór i inwigilacja niepostrzeżenie, acz trwale zrosły się z dzisiejszym społeczeństwem konsumpcyjnym. I choć sceptycznie obserwujemy instalację coraz to nowych kamer monitoringu, specjalne uprawnienia służb, rozmywanie się prawa mającego nas chronić przed inwigilacją – to najboleśniejszego ciosu nie mogliśmy przewidzieć. Może dlatego, że przyszedł ze strony, z której najmniej się go spodziewaliśmy – z sieci. Tej samej sieci, którą przez całą dekadę lat 2000 opisywaliśmy jako oazę wolności, przestrzeń komunikacji, gdzie nie sięgają machinacje władzy. Teraz wiemy, jak bardzo się myliliśmy.

Im więcej wiemy o komunikacji zapośredniczonej przez sieć, im bardziej się z nią zżywamy i zadamawiamy – tym bardziej zaczyna doskwierać nam kurczenie się tej „oazy wolności”. Pojęcie bezpieczeństwa, którego od początków nowoczesności – a z jeszcze większą intensywnością od początku naznaczonego „wojną z terrorem” wieku XXI – próbuje się używać by legitymizować antyobywatelskie ingerencje, straciło już resztki powabu. Odzyskiwanie bezpieczeństwa w dobie sieciowej oznacza bowiem odzyskiwanie go z rąk tych, którzy w jego imię odbierają nam kolejne wolności. I musi wyjść od krytycznego spojrzenia na obietnice sieci, w które kiedyś zawierzyliśmy.

Pewne jest jedno, nie jesteśmy już po prostu nadzorowani w sieci, to sieć stała sie formą nadzoru.

Katarzyna Szymielewicz – prawniczka i działaczka społeczna. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, zajmującej się problematyką praw człowieka w kontekście rozwoju nowych technologii (http://panoptykon.org/); wiceprzewodnicząca koalicji organizacji działających na rzecz praw cyfrowych w Europie – European Digital Rights; członkini rady zarządzającej Tactical Technology Collective oraz the Web We Want. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies.

Jakub Dymek – kulturoznawca i dziennikarz. Redaktor Dziennika Opinii Krytyki Politycznej, pisze dla m.in nowojorskiego Dissent Magazine. Absolwent MISH UWr, studiował Gender Studies w IBL PAN i nauki polityczne na Uniwersytecie Północnej Karoliny w USA. Zajmuje się politycznością nowych technologii i popkultury, wykłada na Uniwersytecie Krytycznym.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij