Miasto

Wrocław, 15 marca: Kino zaangażowane. Boski

Pokaz filmu Paolo Sorrentino Boski w cyklu Kino Zaangażowanego z Planet Doc.
15 marca, czwartek, godz. 18.00, Falanster, ul. św. Antoniego 23

Zapraszamy w czwartek 15 marca o godz. 18.00 do Falanstera (ul. św. Antoniego 23) na pokaz filmu Paolo Sorrentino Boski w cyklu Kino Zaangażowane z Planete Doc.


Fascynujący filmowy portret Giulio Andreottiego, jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku. Związany z chrześcijańskimi demokratami, Andreotti był głównym rozgrywającym na włoskiej scenie politycznej, przez lata pełniącym różne funkcje w rządzie Italii: był ministrem w kilku rządach, trzykrotnie powierzono mu tekę premiera. Wytrawny polityk i człowiek zagadka, potrafił lawirować pomiędzy stawianymi mu zarzutami ze strony mediów i mimo wielu procesów utrzymać się na powierzchni.


Film Paolo Sorrentino rozpoczyna się w przeddzień trzęsienia ziemi, które poruszyło Włochami na początku lat 90. Gerontokrata wciąż pozostaje poza zasięgiem wszelkich jurysdykcji, ale już za moment zostanie pozbawiony immunitetu, oskarżony o współpracę z mafią sycylijską i korupcję. Reżyser opisuje kulisy jednego w największych procesów politycznych i bezpardonową walkę o utrzymanie się przy władzy przez Andreottiego.
Od pierwszych minut filmu Sorrentino z wielkim wyczuciem buduje klimat swojej opowieści. Na pierwszym planie umieszcza zgarbionego, cierpiącego na chroniczną migrenę mężczyznę, który przypomina kreaturę żywcem wyjętą z dzieł ekspresjonizmu niemieckiego. Polityk sunie przez kadry filmu z kamienną, pozbawioną emocji twarzą i tylko czasem pozwala sobie na grymas niezadowolenia wywołany chwilowym poczuciem utraty kontroli nad rzeczywistością. "Boski" to jednak nie tylko portret słynnego premiera, ale także autorska wizja przeżartej korupcją włoskiej polityki z jej niezliczonymi zależnościami i trudnymi do zrozumienia sieciami powiązań. Przypomina on wielką scenę zaludnioną przez pomniejszych figurantów, grube ryby i paru, kierujących wszystkim dziwaków. Przykryty frazesami o chrześcijańskiej miłości bliźniego pozostaje światem cynizmu i dystansu, światem, w którego reguły do mistrzostwa opanował Giulio Andreotti.


Narrację w filmie Sorrentino cechuje niebywała elegancja i powściągliwość. Wydają się one idealnie dopasowane do sposobu sprawowania władzy przez premiera Andreottiego – rządów dyskretnych i zarazem bezwzględnych. Realizatorowi nie umyka najmniejszy szczegół relacjonowanego świata. W polityce obok słów równie ważne są gesty, a te skrzętnie wyłapuje i gromadzi Andreotti.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2010 – Nominacja do Oscara w kategorii "Najlepsza charakteryzacja"
2009 – Nominacja do British Independent Film Award w kategorii "Najlepszy zagraniczny film"
2009 – Włoski Złoty Glob w kategorii "Najlepszy scenariusz"
2008 – Specjalna Nagroda Jury dla "Najlepszego filmu" na MFF w Cannnes
2009 – Nagrody David di Donatello Włoskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy", "Najlepsza aktorka drugoplanowa", "Najlepsze zdjęcia", "Najlepsza muzyka", "Najlepsze efekty specjalne", "Najlepsze fryzury", "Najlepszy makijaż"
2008 – Europejska Nagroda Filmowa w kategorii "Najlepszy aktor"

Dołącz do wydarzenia na facebooku.


Pokazy organizowane przez Krytykę Polityczną i Against Gravity, dystrybutora filmu.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij