Miasto

Wpuszczeni w korek

22 września obchodzony jest Światowy Dzień bez samochodu. Z tej okazji Kino Krytyczne poleca film "Wpuszczeni w korek". Godz. 18:00, Centrum Kultury i Sztuki.

Kino Krytyczne – „Wpuszczeni w korek”

23 września, niedziela, godz. 18:00, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Łazienna 6, Kalisz

 

„Dzień bez Samochodu” nieprzypadkowo brzmi jak zachęta do walki z jakimś paskudnym nałogiem. Problem autoholizmu można by drążyć w różnych jego wymiarach. Osobistym – choćby dlatego, że przyzwyczajamy się do wygody fotela, do zabierania wszędzie ze sobą tego kawałka prywatnej przestrzeni i pokazywania z jego pomocą swego statusu materialnego. Społecznym, bo na przykład w pewnych kręgach już nie tylko chcemy, ale jesteśmy zobowiązani używać samochodu, i to odpowiedniej klasy, do codziennej lokomocji. Ba! – geograficznym, bo chaotyczne osadnictwo i złe urządzanie miast zmusza do używania „blaszanki” nawet tych, którzy jej nie pragną i którzy nie muszą się nią chwalić, zaś niemających do niej dostępu spycha w wykluczenie. Można by dociekać, co sprawia, że tak nieefektywny wzorzec mobilności i urbanizacji powielany bywa szeroko w świecie, albo na przykład co tak łączy polską mentalność z amerykańską, że w latach 90. zadziwiliśmy Europę tempem motoryzacji.

Ale tym razem nie o tym, w każdym razie nie przede wszystkim. Film, na który chcemy Państwa zaprosić, pokazuje co stało się wcześniej, zanim jeszcze samochód na dobre zawładnął ludzkimi marzeniami o sprawnej lokomocji i co umożliwiło mu zdobycie Ameryki na wyłączność, czyniąc ze świetnego skądinąd wynalazku narzędzie ruiny śródmieść i degradacji wielkich obszarów ziemi.

Wpuszczeni w korek„, klasyczny już dokument, opowiadający o zniszczeniu przez General Motors największych na świecie sieci tramwajowych, ukazuje, że kariera samochodu wsparta została na starcie spektakularnym oszustwem.

Serdecznie zapraszamy! Popatrzmy, jak narodziło się transportowe piekło.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij