Miasto

Wpuszczeni w korek

22 września obchodzony jest Światowy Dzień bez samochodu. Z tej okazji Kino Krytyczne poleca film "Wpuszczeni w korek". Godz. 18:00, Centrum Kultury i Sztuki.

Kino Krytyczne – „Wpuszczeni w korek”

23 września, niedziela, godz. 18:00, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Łazienna 6, Kalisz

 

„Dzień bez Samochodu” nieprzypadkowo brzmi jak zachęta do walki z jakimś paskudnym nałogiem. Problem autoholizmu można by drążyć w różnych jego wymiarach. Osobistym – choćby dlatego, że przyzwyczajamy się do wygody fotela, do zabierania wszędzie ze sobą tego kawałka prywatnej przestrzeni i pokazywania z jego pomocą swego statusu materialnego. Społecznym, bo na przykład w pewnych kręgach już nie tylko chcemy, ale jesteśmy zobowiązani używać samochodu, i to odpowiedniej klasy, do codziennej lokomocji. Ba! – geograficznym, bo chaotyczne osadnictwo i złe urządzanie miast zmusza do używania „blaszanki” nawet tych, którzy jej nie pragną i którzy nie muszą się nią chwalić, zaś niemających do niej dostępu spycha w wykluczenie. Można by dociekać, co sprawia, że tak nieefektywny wzorzec mobilności i urbanizacji powielany bywa szeroko w świecie, albo na przykład co tak łączy polską mentalność z amerykańską, że w latach 90. zadziwiliśmy Europę tempem motoryzacji.

Ale tym razem nie o tym, w każdym razie nie przede wszystkim. Film, na który chcemy Państwa zaprosić, pokazuje co stało się wcześniej, zanim jeszcze samochód na dobre zawładnął ludzkimi marzeniami o sprawnej lokomocji i co umożliwiło mu zdobycie Ameryki na wyłączność, czyniąc ze świetnego skądinąd wynalazku narzędzie ruiny śródmieść i degradacji wielkich obszarów ziemi.

Wpuszczeni w korek„, klasyczny już dokument, opowiadający o zniszczeniu przez General Motors największych na świecie sieci tramwajowych, ukazuje, że kariera samochodu wsparta została na starcie spektakularnym oszustwem.

Serdecznie zapraszamy! Popatrzmy, jak narodziło się transportowe piekło.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij