Miasto

„Wolne” – spotkanie z Remigiuszem Grzelą

Dziennikarz, dramaturg, autor wielu książek, w tym kolekcji rozmów z niezwykłymi kobietami "Wolne". Spotkanie z Remigiuszem Grzelą poprowadzi Arkadiusz Pacholski.

W 2006 roku za rolę w spektaklu autorstwa Remigiusza Grzeli Uwaga – złe psy! przyznano Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych. Tematem spotkania będzie jego najnowsza, wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej książka Wolne, będąca zapisem rozmów z 12 niezwykłymi kobietami.

27 lutego , środa, godz. 18.00, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Plac św. Józefa 5, Kalisz

Książka Wolne Remigiusza Grzeli to dwanaście rozmów z kobietami, które wybrały podróż do wolności. „Dla mnie to bohaterki. Kobiety, które wygrały swoje życie” – mówi autor. Jego rozmówczyniami były: Krytyna Chiger, Julia Hartwig, Agnieszka Holland, Hanna Krall, Henryka Krzywonos, Magdalena Łazarkiewicz, Teresa Nawrot, Zofia Posmysz, Irena Rybczyńska-Holland, Alina Świdowska, Teresa Torańska, Wanda Wiłkomirska.

O KSIĄŻCE
Od lat obserwuję pewną słabość Remigiusza Grzeli. Jest  to słabość do silnych i dojrzałych kobiet. Wykorzystuje ją, przeprowadzając z nimi wywiady. Jego rozmówczynie to kobiety wolne. Nie w sensie matrymonialnym, ale na pewnym etapie życia są już wolne od lęku przed krytyką, wolne od ciśnienia wzorców, wolne od oczekiwań otoczenia. (Wanda Wiłkomirska jest nawet wolna od muzyki, mimo że to ona wyniosła ją na światowy szczyt sławy). Nie byłoby ich szczerości bez wolności.
Mariusz Szczygieł, reporter

Wolne to dwanaście rozmów z kobietami, które wybrały podróż do wolności. Ich wolność jest darem, ale i bywa gorzką koniecznością. To opowieść o kobietach, których siła wydaje się niewyczerpana i u których determinacja jest właściwie grupą krwi.

Dwie aktorki: jedna odważyła się zagrać matkę, lekarkę z getta; druga opowiedzieć o piekle i niebie Teatru Laboratorium.

Dwie reporterki: autorka Zdążyć przed Panem Bogiem i autorka Onych o sile non-fiction, również we własnym życiu.

Uratowana przez Leopolda Sochę dziewczynka w zielonym sweterku, a także dwie reżyserki i ich matka, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, czyli o tym, skąd się bierze kino.

Legendarna tramwajarka, która rozbudziła strajk i nigdy nie pogrzebała ideałów Solidarności. Była więźniarka, która wiele lat po wojnie, w Paryżu, usłyszała głos esesmańskiej nadzorczyni z Auschwitz i napisała kultową Pasażerkę.

Wielka skrzypaczka, która była w opozycji do męża, późniejszego sekretarza KC PZPR, ostatniego premiera PRL.

Wybitna poetka, która nigdy nie napisała zdania za dużo, w rozmowie o tym, co jest najważniejsze.

Remigiusz Grzela (1977) – dziennikarz, dramaturg, autor książek, m.in. Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury, Bagaże Franza K., czyli podróż, której nigdy nie było, Bądź moim Bogiem, Hotel Europa. Rozmowy, a także wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem Spełniony. Jest współautorem trzyodcinkowego filmu dokumentalnego TVN Polska Pawła Jasienicy. Prowadzi bloga remigiusz-grzela.pl W 2006 roku za rolę w spektaklu jego autorstwa Uwaga – złe psy! przyznano Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij