Miasto

Witkowski: Wrocław przeciw ACTA

25 stycznia w proteście przeciw ACTA przez Wrocław przemaszerowało ponad 5000 osób. Była to największa demonstracja w stolicy Dolnego Śląska od początku lat dziewięćdziesiątych.

25 stycznia o godzinie 18.00 odbyła się we Wrocławiu demonstracja przeciwko podpisaniu przez rząd Donalda Tuska międzynarodowego porozumienia ACTA. Według policji przez miasto przemaszerowało ponad 5000 osób. Oznacza to, że demonstracja przeciw ACTA była największym tego typu wydarzeniem w stolicy Dolnego Śląska od początku lat dziewięćdziesiątych.

Poza jednym okrzykiem "precz z komuną" protestujący trzymali się haseł o ACTA, takich jak "ACTA-Sracta", "Stop cenzurze" czy "Bronek matole, skąd ściągniesz pornole" oraz nawoływali przechodniów do przyłączenia się do przemarszu.

Młodzież przeszła spod urzędu wojewódzkiego do Rynku. Przejście przez miasto było wyjątkowo spokojne – nie zarejestrowano żadnych zaczepek i scysji wśród demonstrantów, wśród których rozpoznać było można reprezentantów wielu nurtów politycznych, począwszy od komunistów, a na Robercie Winnickim z Młodzieży Wszechpolskiej kończąc.

W sporej liczbie pojawili się kibice Śląska, którzy wznosili głównie hasła antyrządowe, nie sięgając tym razem do repertuaru sloganów o brunatnych, ksenofobicznych czy homofobicznych konotacjach. Do podpisania list poparcia dla referendum w sprawie ACTA ustawiały się kolejki chętnych.

Około godziny 19.15 uczestnicy przemarszu zaczęli się rozchodzić, a demonstracja została rozwiązana.

 

Zdjęcia Wojciecha Nekandy Trepki:

 

{gallery}fotorelacje/acta_wroclaw{/gallery}

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Przemysław Witkowski
Przemysław Witkowski
Historyk idei, badacz ekstremizmów politycznych
Przemysław Witkowski – poeta, dziennikarz i publicysta; dwukrotny stypendysta Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu; absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; opublikował „Lekkie czasy ciężkich chorób” (2009); „Preparaty” (2010); „Taniec i akwizycja” (2017), jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, francuski, serbski, słowacki, węgierski i ukraiński.
Zamknij