Miasto

Witkacy, Szukalski i peyotl – wykład Kamila Sipowicza

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu ""Pojęcie psychodelików w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii".

Wykłady prezentują źródła (m.in. filozoficzne, antropologiczne, historyczne, farmaceutyczne), w których udokumentowano lub sugerowano używanie psychodelików w różnych cywilizacjach. Autor omówi pojęcia psychodelii oraz enteogenów; przywoła rozważania m.in. Aldousa Huxleya czy Immanuela Kanta na temat percepcji; opisze słynny wynalazek Alberta Hofmanna (LSD-25) oraz doświadczenia związane z jego odkryciem. Jednym z głównych tematów będzie obecność psychodelii w polskiej literaturze i sztuce, wykładom towarzyszą prezentacje dzieł artystów od Witkacego po twórców street artu.


Wykłady odbywają się w piątki o godz. 19.00:
19.10 – Ogólne pojęcie psychodelii i doświadczenia z enteogenami jako źrodło religii
16.11 – Psychodelia w Europie i na Słowiańszczyźnie
30.11 – Psychodeliczni romantycy i młodopolacy
11.01 – Psychodeliczni romantycy i młodopolscy cz.2
25.01 – Witkacy, Szukalski i peyotl
1.02 – Kodeinowy Białoszewski i hipisi 

 

Warszawa, ul. Foksal 16, II pietro


—-
dr Kamil SIPOWICZ – historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Autor licznych tekstów z zakresu filozofii i muzyki,  publikował m.in. w magazynie „Jazz”,  „Studia Philosophiae Christianae”, „Playboyu”,  „Gazecie Wyborczej”. W 1999 redaktor naczelny miesięcznika „Max”. W 1983 zadebiutował jako poeta w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w miesięczniku „Twórczość”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. W 2003 roku opublikował w wydawnictwie Aletheia książkę Heidegger: degeneracja i nieautentyczność. W 2008 roku opublikował książkę Hipisi w PRL-u. W 2012 w Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukaże się jego nowa książka Encyklopedia polskiej psychodelii (Od Mickiewicza do Masłowskiej, od Witkacego do street artu).

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij