Miasto

Witkacy, Szukalski i peyotl – wykład Kamila Sipowicza

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu ""Pojęcie psychodelików w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii".

Wykłady prezentują źródła (m.in. filozoficzne, antropologiczne, historyczne, farmaceutyczne), w których udokumentowano lub sugerowano używanie psychodelików w różnych cywilizacjach. Autor omówi pojęcia psychodelii oraz enteogenów; przywoła rozważania m.in. Aldousa Huxleya czy Immanuela Kanta na temat percepcji; opisze słynny wynalazek Alberta Hofmanna (LSD-25) oraz doświadczenia związane z jego odkryciem. Jednym z głównych tematów będzie obecność psychodelii w polskiej literaturze i sztuce, wykładom towarzyszą prezentacje dzieł artystów od Witkacego po twórców street artu.


Wykłady odbywają się w piątki o godz. 19.00:
19.10 – Ogólne pojęcie psychodelii i doświadczenia z enteogenami jako źrodło religii
16.11 – Psychodelia w Europie i na Słowiańszczyźnie
30.11 – Psychodeliczni romantycy i młodopolacy
11.01 – Psychodeliczni romantycy i młodopolscy cz.2
25.01 – Witkacy, Szukalski i peyotl
1.02 – Kodeinowy Białoszewski i hipisi 

 

Warszawa, ul. Foksal 16, II pietro


—-
dr Kamil SIPOWICZ – historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Autor licznych tekstów z zakresu filozofii i muzyki,  publikował m.in. w magazynie „Jazz”,  „Studia Philosophiae Christianae”, „Playboyu”,  „Gazecie Wyborczej”. W 1999 redaktor naczelny miesięcznika „Max”. W 1983 zadebiutował jako poeta w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w miesięczniku „Twórczość”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. W 2003 roku opublikował w wydawnictwie Aletheia książkę Heidegger: degeneracja i nieautentyczność. W 2008 roku opublikował książkę Hipisi w PRL-u. W 2012 w Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukaże się jego nowa książka Encyklopedia polskiej psychodelii (Od Mickiewicza do Masłowskiej, od Witkacego do street artu).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij