Miasto

Wakacje z O!Świetlicą – na co przeznaczyliśmy darowiznę z 2014 roku?

Za przekazane przez Państwa prawie 10 tys. złotych 23 dzieci miała szanse na ciekawe wakacje.

W 2014 roku prosiliśmy Państwa o wsparcie finansowe dla O!Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”. Świetlica od pięciu lat organizuje letnie warsztaty dla dzieci z Cieszyna oraz pracuje z nimi cały rok w ramach zajęć artystyczno-edukacyjnych i korepetycji. Wpłaty uzyskane w wyniku spontanicznej akcji przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. W niecałe dwa tygodnie otrzymaliśmy 9896,76 pln od 68 darczyńców z całej Polski!

Dzięki wsparciu udzielonemu O!Świetlicy udało nam się zorganizować zarówno zajęcia warsztatowe w lipcu 2014 jak i trzy wycieczki w okresie od lipca do końca sierpnia dla stałej grupy 23 dzieci w wieku 6-15. Jedną z wycieczek w całości sfinansowaliśmy dzięki środkom przekazanym w formie darowizny. Dwie zorganizowaliśmy zarówno dzięki wpłatom jak i wsparciu od Referatu ds. Promocji miasta Pszczyna oraz środkom przekazanym przez MOPS w Cieszynie. Udział jednego dziecka w wycieczce (a więc wyżywienie, ubezpieczenie, dojazdy, noclegi) kosztował średnio 430 pln.

Pierwsza była wycieczka do Pszczyny. Odbyła się w dniach 10-11 lipca. Odwiedziliśmy Pokazową Zagrodę Żubrów. Chodziliśmy też po pięknym Parku Pszczyńskim. W tym samym dniu wybraliśmy się do Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu, gdzie mieliśmy możliwość wypoczynku na plaży nad zalewem Łąckim. Zwieńczeniem całego dnia było przygotowane wspólnie ognisko. Następy dzień zaczęliśmy lekcją muzealną przeprowadzoną specjalnie dla dzieci z O!Świetlicy. Dowiedzieliśmy się, kto mieszkał w obecnym Muzeum Zamkowym w Pszczynie i kto go odwiedzał. Zobaczyliśmy także, jak wyglądają poszczególne komnaty i do czego były przeznaczone w przeszłości. Później odwiedziliśmy Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. Spotkaliśmy się też z pracownikiem Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Pszczynie. Album zdjęć z wyjazdu znajduje się na stronie O!Świetlicy.

Jak taka wycieczka wygląda od strony kosztów? Za przejazd z Cieszyna do Pszczyny i z powrotem zapłaciliśmy 481,61 pln. Wyżywienie, czyli śniadania, kolacje oraz napoje i lody, kosztowały 511,70 pln, obiady były droższe – 530 pln. Koszty zwiedzania, czyli bilety wstępu, kosztowały 260 pln. Wyjazd z dziećmi wiąże się też z wydatkami na np. środki medyczne – bez plastrów ani rusz (64,60 pln) oraz… opłacenie toalety (24 pln).

Miasto Pszczyna zapewniło nam darmowy nocleg, pamiątki i wejście do Pokazowej Zagrody Żubrów co znacząco obniżyło koszty wyjazdu. Bardzo dziękujemy!

Kolejna wycieczka, też dwudniowa, odbyła się w dniach 17-18 lipca. Byliśmy w Ustroniu, gdzie chodziliśmy po górach. Pierwszego dnia wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Czantorię, by następnie stamtąd udać się na Stożek. Poza tym zwiedzaliśmy Wisłę oraz spędzali czas na grach i zabawach zespołowych w obozowisku Ustroń-Lipowiec. Kąpaliśmy się również w Wiśle, graliśmy w podchody oraz zorganizowaliśmy ognisko.

I znów liczby. Większą część kosztów (nocleg, wyżywienie, dojazd, ubezpieczenie) pokryliśmy ze środków MOPS-u w Cieszynie. Dzięki wsparciu darczyńców mogliśmy opłacić resztę wydatków, znów takich, które są niezbędne, kiedy jedzie się w góry latem z dziećmi. Musieliśmy np. wykupić leki oraz środki na oparzenia i krem z filtrem UV (139,34 pln, z czego 78 pln ze środków MOPS-u). Za środki od darczyńców kupiliśmy też część wyżywienia oraz lody w Wiśle (179,32 pln).

Zależało nam, żeby zapewnić dzieciom pamiątkę z wakacji, której zazwyczaj nie mają możliwości same sobie kupić.

Pamiątką tą były specjalne kubki ze zdjęciem i znaczkiem O!Świetlicy na co przeznaczyliśmy 30 pln na jednego uczestnika wycieczki (w sumie 750 pln).

Ostatnia, trzy dniowa wycieczka, odbyła się między 26 a 28 sierpnia. Byliśmy w Wiśle-Czarne. Pierwszego dnia padało, więc zabraliśmy dzieci na basen kryty, zwiedzaliśmy też centrum Wisły, spacerowaliśmy nad rzeką oraz byliśmy w amfiteatrze. Wieczorem graliśmy w gry i zabawy zespołowe. Drugiego dnia zorganizowaliśmy warsztaty specjalne z pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych. Z wykonanymi podczas zajęć obiektami wybraliśmy się na spacer, gdzie robiliśmy im zdjęcia aby następnie stworzyć animację. Odbyła się także mała wycieczka w stronę źródeł Wisły. Tego samego dnia zorganizowaliśmy ognisko i dyskotekę. Trzeciego dnia wybraliśmy się na całodniową wycieczkę na Baranią Górę wraz z przewodnikiem PTTK-u. Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć tutaj.

Dzięki środkom od darczyńców opłaciliśmy zakwaterowanie i wyżywienie na łączną kwotę 2640 pln za trzydniowy pobyt. Przejazd z Cieszyna do Wisły Czarne i z powrotem wyniósł 750 pln, z Wisły do Wisły Czarne 166,24 pln. Na produkty spożywcze przeznaczyliśmy 514,40 pln, a na ubezpieczenie 35,63 pln. Koszt warsztatów specjalnych i materiałów do animacji wyniósł 445,67, a usługa przewodnicka 246 pln. Pojawiły się też nieprzewidziane wcześniej koszty: musieliśmy kupić płaszcze przeciwdeszczowe za 48 pln, a wyjście na basen w deszczowy dzień kosztowało 690 pln.

Pieniądze przeznaczyliśmy również na materiały do przygotowania podziękowań dla darczyńców w formie pamiątek z Cieszyna oraz jedno grupowe wyjście dla 21 dzieci do sali zabaw w Cieszynie . 621,90 pln wydaliśmy na artykuły szkolne w ramach wyprawek dla dzieci z O!Świetlicy w nowym roku szkolnym (zeszyty, pióra, kredki, farby, przyrządy kreślarskie, długopisy, bloki techniczne). W sumie wydaliśmy 9861,78 czyli zostało nam 34,38 pln. Te przeznaczymy na pracę w dziećmi w tym roku.

Bardzo dziękujemy za zaufanie i wsparcie!

Bio

Anna Cieplak

| Animatorka kultury, pisarka
Animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka książek "Zaufanie" (2015), "Ma być czysto" (2016). Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie), nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka programu "Aktywność obywatelska" (2015).

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.