Miasto

Unexposed – otwarcie wystawy

Dzieła 40 irańskich artystek młodego pokolenia można obejrzeć w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Już 15 kwietnia odbędzie się otwarcie wystawy dzieł irańskich artystek młodego pokolenia pt. Unexposed. Nieprezentowane w rodzimym kraju prace, będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce, w nowo otwartej przestrzeni Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Wydarzenie wieńczy cykl wystaw w trzech europejskich stolicach. Dotychczas kolekcja osiemdziesięciu dzieł sztuki została zaprezentowana podczas dwumiesięcznych wizyt w Brukseli i w Atenach. Prace czterdziestu młodych, dyplomowanych artystek stanowią zbiór fotografii, malarstwa, grafiki oraz instalacji rzeźbiarskich. Tematem przewodnim prac jest sytuacja irańskich kobiet. W swoim życiu i pracy twórczej balansują one na cienkiej czerwonej linii – granicy między tym, co dozwolone, a tym, co zakazane.

– Chcieliśmy pokazać Iran inaczej niż zwykle jest on przedstawiany na Zachodzie – poprzez wizerunki zawoalowanych kobiet, miniatury i kaligrafię. Prace prezentowane na wystawie stworzone zostały przez kobiety, które nie znają świata poza Republiką Islamską, ze wszystkimi jej restrykcjami, do których musiały się przystosować. Wybraliśmy te, które z różnych powodów nie mogły być pokazane w kraju artystek. Tak powstał tytuł wystawy „Unexposed” – „Niewystawione” – informuje Fery Malek-Madani, kuratorka wystawy.

Główną misją projektu jest przybliżenie europejskiemu odbiorcy kultury Iranu poprzez sztukę. – Podczas licznych podróży do Iranu obserwowałam młodych ludzi, o których mówi się, że doprowadzą kiedyś do nieuniknionych zmian w kraju. W trakcie spotkań z artystami i artystkami zrodziło się pragnienie stworzenia specjalnej wystawy poświęconej tym, których ograniczenia nałożone przez reżim najbardziej dotykają – mówi Fery Malek-Madani.

Wszystkie artystki spełniają następujące warunki: mieszkają i tworzą w Iranie oraz urodziły się między 1971 a 1991 rokiem. Mają na swoim koncie co najmniej jedną indywidualną wystawę lub brały udział w wystawie zbiorowej. Większość utrzymuje się ze sztuki.

– W ciągu ostatnich piętnastu lat wiele zmieniło się w Iranie na polu sztuki. W Teheranie powstało mnóstwo prywatnych galerii. To umożliwiło przeprowadzenie stosunkowo otwartego naboru artystek za pośrednictwem galerii i portali społecznościowych. Jednym z celów, które sobie postawiłam było dotarcie do artystek z całego kraju. Udało się spotkać ze wszystkimi uczestniczkami wystawy. Dzięki temu poznałam dogłębnie kontekst tworzonych prac – mówi dalej kuratorka Fery Malek-Madani.

Celem projektu jest także zwrócenie uwagi na problemy społeczeństwa irańskiego, związane z brakiem wolności słowa, łamaniem praw człowieka i nieprzestrzeganiem zasad równości płci. Dlatego wydarzenie zaczęło się w Brukseli, gdzie swoje siedziby mają ważne instytucje, odpowiedzialne za ochronę i propagowanie praw człowieka oraz wolności w Unii Europejskiej, a także poza nią. Prezentacja współczesnej sztuki irańskiej w Atenach i Warszawie da możliwość jej odkrycia w innych niż zwykle krajach Europy.

– Grecja i Polska dzielą z Iranem pewne wspólne doświadczenia historyczne, związane z brakiem wolności. Są to też państwa, w których religia odgrywa dużą rolę i ma silny wpływ na społeczeństwo. Za interesującą uważam możliwość porównania reakcji odbiorczyń i odbiorców z tych dwóch krajów na sztukę irańską – twierdzi Adam Czyżewski, Dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań, seansów filmowych oraz debat poświęconych irańskiej sztuce współczesnej i sytuacji kobiet w Iranie. Wystawa będzie można oglądać do 16 czerwca 2013 roku.

Projekt zainicjowała Fery Malek-Madani, Belgijka irańskiego pochodzenia, która założyła działające w Brukseli stowarzyszenie Art Cantara. Celem statutowym stowarzyszenia jest popularyzowanie sztuki Iranu na Zachodzie i tworzenie mostów między kulturami za pomocą wydarzeń artystycznych.

[mat. pras.]

Organizator: Stowarzyszenie Art Cantara

Krytyka Polityczna jest patronką medialna wystawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij