Miasto

!ulicy i Przyboś na granicy

Premiera tomiku, spotkanie ze Zbigniewem Machejem i Wojciechem Brzoską + koncert zespołu Brzoska Gawroński

18 grudnia, godzina 18:00, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”, ul. Zamkowa 1

Co nam umyka kiedy nie dostrzegamy poezji jako części budującej tożsamość miasta?
Podczas premiery tomiku !ulicy* inspirowanego poezją Juliana Przybosia porozmawiamy zarówno o samym poecie awangardowym jak i szerzej o poezji i jej upowszechnianiu ze Zbigniewem Machejem (poetą, tłumaczem) oraz Wojciechem Brzoską (poetą, muzykiem). Spotkanie poprowadzi Anna Cieplak.

Po dyskusji i prezentacji tomiku odbędzie się koncert zespołu „Brzoska&Gawroński”. Zespół wystąpi w oknie dawnego przejścia granicznego na moście Przyjaźni w Cieszynie (skąd dobrze widać drukarnię Karola Prohaski nakładem, której w 1930 roku ukazał się tomik Sponad Juliana Przybosia).

*nazwa !ulicy pochodzi z utworu Gmachy Juliana Przybosia. W tomiku !ulicy znalazło się 28 utworów młodzieżowej grupy literackiej z Cieszyna – zaprezentujemy niektóre z wierszy oraz opowiemy o działaniach upowszechniających poezję, które miały miejsce od września (w 2015 minęło 88 lat od kiedy Przyboś rozpoczął pracę w Liceum im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie). Grupa młodych ludzi w wieku 15-18 poza tworzeniem treści w ramach regularnych spotkań działa poprzez „wirusowanie” poezją przestrzeni miasta i sieci. Już niedługo nasze działania będą dostępne pod adresem facebook.com/wykrzyknikulicy.
Goście wydarzenia:
Zbigniew Machej –  poeta, autor wierszy dla dzieci, tłumacz literatury czeskiej, słowackiej i angielskiej, krytyk, eseista i satyryk. Ukończył filologię polską i religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracował jako nauczyciel, niezależny dziennikarz, menedżer kultury i dyplomata (w latach 1991-1996 i 2000-2004 był wicedyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze, w latach 2006-2010 dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie, a następnie wicedyrektorem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w Bratysławie). (za: Instytut Książki)
Wojciech Brzoska – poeta, muzyk, redaktor magazynu literackiego „Kursywa” (2003-2005). Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Laureat poetyckiej Nagrody Otoczaka (2007). Wokalista i autor tekstów w zespole Brzoska&Gawroński, założonym w roku 2011. (za:culture.pl)
Brzoska & Gawroński – 5-osobowy „duet” z Katowic łączący poezję z muzyką elektroniczną. Zespół założony został przez Wojciecha Brzoskę – poetę i wokalistę oraz muzyka – Dominika Gawrońskiego. Wkrótce do zespołu dołączyła wokalistka – Joanna Małanka, gitarzysta Wojtek Bubak oraz perkusista Michał Kmita. W tym składzie zespół nagrał i wydał debiutancką EP-kę „Nigdzie indziej” (Ars Cameralis 2012, dodatek do „Opcji”) oraz debiut LP „Nunatak” (Ars Cameralis, 2012). Zagrał też kilkadziesiąt koncertów, jego utwory w swoich autorskich audycjach radiowych emitowały m. in. takie znakomitości polskiej sceny muzycznej jak Katarzyna Nosowska, Tymon Tymański, Novika, a z krytyków – Piotr Metz. W maju tego roku Brzoska i Gawroński wydali drugą płytę zatytułowaną Słońce, lupa i mrówki. Gościnnie pojawili się na niej m. in. Mikołaj Trzaska i Wojtek Kucharczyk.

Działanie finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach stypendium „Aktywność Obywatelska”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij