Miasto

Ukrainfilm: Ludzie drugiej kategorii – wykład Oleksiya Radynskiego

O kondycji postradzieckiej w filmach Kiry Muratowej posłuchać można w CSW Zamek Ujazdowski.

Mieszkająca w Odessie reżyserka Kira Muratowa pozostaje jedną z niewielu twórczyń filmowych na obszarze postradzieckim, ktora uprawia ostrą społeczną krytykę nie tylko na poziomie treści swoich dzieł, ale też poprzez ich język filmowy. Muratowa to najbardziej aktywna reżyserka działająca obecnie na Ukrainie: stworzyła dziewięć fabuł pełnometrażowych w ciągu ostatnich dwudziestu lat, w warunkach totalnego upadku branży filmowej. Każdy z tych filmów jest odważnym eksperymentem formalnym, który podważa konwencje języka filmowego, żeby zanurzyć widza w absurdalną rzeczywistość „kondycji postradzieckiej”.

Oparty na wybranych fragmentach filmów Muratowej wykład Ukrainfilm: Ludzie drugiej kategorii. Krytyka kondycji postradzieckiej w filmach Kiry Muratowej skupi się na praktyce eksperymentu formalnego jako krytyki społecznej, stosowanej przez Muratową na przestrzeni jej kariery.

Wykład wygłosi Oleksiy Radynski – filmoznawca, autor małych form filmowych. Felietonista Dziennika Opinii Krytyki Politycznej, aktywista Centrum Badań nad Kulturą Wizualną (Kijów).

25 kwietnia, czwartek godz. 20.00, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa

wstęp wolny

Organizator: CSW Zamek Ujazdowski

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij