Miasto

Ukraina po wyborach – między neoliberalizmem a nacjonalizmem

W wyborach parlamentarnych na Ukrainie, które odbyły się 28 października, zwyciężyła, a do tego umocniła swoją pozycję, rządząca Partia Regionów. Także bardzo dobre rezultaty zanotowały uważana za skończoną Komunistyczna Partia Ukrainy i jedno z nowych oblicz opozycji – nacjonalistyczna Swoboda. Razem te partie zebrały niemal 25 procent głosów ukraińskich wyborców. Trzecią partią, która wdarła się na scenę polityczną jest Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform znanego boksera Witalija Kliczki. To o tej partii najwięcej mówiono w kategoriach „europejskiej normalności”. Jednak, czy UDAR nie okaże się kolejną płonną nadzieją wierzących w unijną przyszłość Ukrainy? Co mówią wyniki nacjonalistów i komunistów o ukraińskim społeczeństwie i jak na nie wpłyną?  

Na te pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście: Piotr Andrusieczko (Ukrajinśkyj Żurnał), Bogumiła Berdychowska (Forum Polsko-Ukraińskie), Wasyl Czerepanyn (Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie, Krytyka Polityczna), Ołeksij Radynski (Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie, Krytyka Polityczna). Spotkanie moderować będzie Paweł Pieniążek (Krytyka Polityczna).

Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij