Miasto

Tuwim „mówi”

Rok 2013 został ogłoszony rokiem Juliana Tuwima. Zapraszamy na seminarium, film oraz dyskusję z udziałem Joanny Filipczak-Zaród.

Rok 2013 został ogłoszony rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji Świetlica Krytyki Politycznej organizuje dwa wydarzenia poświęcone poecie.
 

1) Środa, 13 listopada 2013, godz. 15.00, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa, Cieszyn)/ SEMINARIUM dla uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych

2) Środa, 13 listopada 2013, godz. 18.00, Świetlica KP w Cieszynie/ POKAZ FILMU + DYSKUSJA

 

Wbrew obecnej „modzie” na Tuwima i popularności „Lokomotywy” poeta pozostaje nieodkrytym w pełni twórcą. Podstawa programowa, która obowiązuje obecnie w szkołach, nie umożliwia pełnego odczytania jego twórczości w kontekście literackim, politycznym, historycznym i biograficznym. Sprowadza ją również do interpretacji rodem z Wikipedii.

Tymczasem Tuwim jako zaangażowany twórca, w swoich utworach pokazuje coś zgoła innego. Nawołuje do buntu i uaktywnienia się ruchów społecznych, do refleksji nad swoim życiem i otaczającą rzeczywistością. Jego talent rodzi się wśród szarych łódzkich kamienic pełnych nędzy i głodu.

O tym wszystkim przestaje się mówić głośno, co w kontekście współczesnych czasów jest dość zaskakujące. A przecież historia lubi zataczać koła…

Zachęcamy zatem wszystkich zainteresowanych intelektualną (?) przygodą/wysiłkiem na seminarium poświęcone dwóm zasadniczym kwestiom. Z jednej strony podczas spotkania spróbujemy zinterpretować część Twórczości Tuwima na podstawie wyżej wymienionych kryteriów. Z drugiej zaś przeanalizujemy współczesną podstawę programową względem podręczników, które obowiązywały 10-20 lat temu.

Pracę, którą poprowadzi Joanna Filipczak-Zaród, zakończymy wspólną dyskusją podsumowującą spotkanie.

Zgłoszenia do uczestnictwa w seminarium prosimy kierować na nasz adres mailowy: [email protected]

Po seminarium (o godz. 18.00) zapraszamy na otwartą dyskusję wokół filmu: Tuwim movie z udziałem Joanny Filipczak-Zaród.

Joanna Filipczak-Zaród: psycholożka, trenerka, mediatorka i edukatorka. Koordynatorka projektów popularyzujących twórczość Juliana Tuwima w Łodzi i całej Polsce, w tym prac nad filmem Tuwim Movie. Zagorzała miłośniczka Tuwima. Pracuje w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi.

 

O filmie:

Tuwim Movie (25 min)

koncepcja, reżyseria, zdjęcia: Stefan Brajter

muzyka i efekty dźwiękowe: Suavas Lewy

 

Podczas zdjęć powstały także krótkie filmy-wiersze z udziałem mieszkańców Łodzi i gości, które można oglądać tu: http://www.youtube.com/user/tutajtuwim

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki oraz Urzędu Miasta Łodzi. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij