Miasto

Tęczowe kino zaangażowane: Bavo Defurne

Pokaz filmów krótkometrażowych Bavo Defurne. 11 czerwca, godz. 20.00, Świetlica KP w Cieszynie.

Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT TOLERADO oraz Krytyka Polityczna w Cieszynie zapraszają w poniedziałek, 11 czerwca o godz. 20.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie (ul. Zamkowa 1, Cieszyn) na pokaz filmów krótkometrażowych.

Pokaz cyklu filmów reżysera Bavo Defurne’a z okresu 1995-2000 Ognisko, Marynarz, Święty i Teraz, wiosną, który na niedawno zakończonym 3. LGBT Film Festivalu 2012 zaprezentował swój najnowszy film Morze Północne, Texas.

Krótkie filmy urodzonego w Gandawie twórcy opowiadają o pierwszych erotycznych zauroczeniach i rozczarowaniach, o fascynacji młodym męskim ciałem, o poszukiwaniach miejsca w społeczeństwie. Defurne odwołuje się w swej twórczości do ikon kultury gejowskiej takich jak święty Sebastian czy Jean Genet, a także nawiązuje do estetyki mistrzów kina i popkultury: Carla Theodora Dreyera, Siergieja Eisensteina, Leni Riefenstahl, Pierre’a i Gillesa.


O FILMACH:


Ognisko
– Opowieść o obozie harcerskim, na którym jeden z chłopców zakochuje się w swoim przyjacielu (Kamvuur, 21 min., 2000).

Marynarz – Nastolatek podziwia swojego przyjaciela, marynarza. Wyobraża sobie podróże do egzotycznych krajów, wspaniałe gwieździste niebo i tęsknotę, która sprowadzi przyjaciela do domu (Matroos, 16 min., 1998).

Święty – Czarno-biały, mówiący samymi obrazami i muzyką film o rzymskim żołnierzu, który ma zostać stracony za wiarę chrześcijańską (Saint, 10 min., 1997).

Teraz, wiosną – Siedemnastoletni chłopiec w klubie sportowym przedstawia idealistyczną filozofię jedności i przyjaźni swoim kolegom. Wierzy, że zawsze będzie żył w tym wspaniałym świecie (Particularly Now, In Spring, 8 min., 1996).

O TWÓRCY:

Urodzony w 1971 roku, absolwent Lukas St Art School w Brukseli, artysta, fotograf i filmowiec. Bavo Defurne zasłynął debiutancką serią nagradzanych przez krytyków filmów krótkometrażowych, które eksplorowały tematy stale pojawiające się w jego twórczości: homoseksualnej miłości i straty, ciała, siły natury i ciszy.

Ognisko
(Kampvuur, 2000) było największym osiągnięciem Bavo jako twórcy filmów krótkometrażowych. Prezentowane było na najważniejszych festiwalach i zdobywało wiele nagród. Zostało kupione przez wiele stacji telewizyjnych, w tym Canal+ we Francji i Channel 4 w Wielkiej Brytanii. Kompilacja filmów krótkometrażowych Bavo Defurne była dystrybuowana w kinach i na DVD w wielu krajach. Poszczególne filmy prezentowane były również w galeriach sztuki, w tym w Kunsthalle w Wiedniu i w Sala Kubo-Kutxa w San Sebastian. W 2011 roku Bavo Defurne napisał i wyreżyserował pierwszy film pełnometrażowy Morze Północne, Texas, w którym rozwija wcześniej podejmowane tematy.

Bavo Defurne mieszka w Ostend w Belgii, na wybrzeżu gdzie powstawały zdjęcia do Morze Północne, Texas.

NAGRODY I FESTIWALE:

– Hamburg Schwul-Lesbische Filmtage – specjalne wyróżnienie jurorów
– London Lesbian and Gay Film Festival – Nagroda Specjalna Jury
– Torino Lesbian and Gay Film Festival – specjalne wyróżnienie jurorów i Nagroda Publiczności


Pokaz odbywa się dzięki uprzejmości dystrybutora I zarazem organizatora 3. LGBT Film Festivalu Tongariro Releasing.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij