Miasto

Szlak 10 cudów ekonomii w Cieszynie

Spacer z artystą Jackiem Niegodą w ramach działań artystycznych w śródmieściu.

Zapraszamy na spacer w ramach projektu „Włącz kulturę”, gdzie odkrywamy śródmieście Cieszyna z nowej perspektywy. To kolejne działanie artystyczne po akcji Elżbiety Jabłońskiej oraz warsztatach z Katarzyną Wolny.  Podczas spaceru będziemy nie tylko wracać do przeszłości, ale także mówić o współczesnych kontekstach i przemianach centrum miasta. 

Spacer poprowadzi Jacek Niegoda. 

 

26 listopada, czwartek, godz. 16.00

Start: plac przed Świetlicą Krytyki Politycznej „Na Granicy” (byłe przejście graniczne), ul.Zamkowa 1

Przyjdź na spacer i dowiedz się:

Gdzie  mleko od krowy przemieniło się w agro-lokatę?

Gdzie miejsce wieszaków z jeansami zajęły najnowsze automaty hazardowe tak znanych marek jak Jednoosobowa Ruletka?

Gdzie niewidzialna ręka rynku przy pomocy niezwykle dochodowych usług bankowych powoli zagarnia co ciekawsze przestrzenie miasta?

 

Jacek Niegoda – autor filmów wideo i akcji artystycznych, często z elementami humorystycznymi, w zaskakujący sposób komentujących rzeczywistość. Urodził się w 1972 roku w Gdańsku.W latach 1991-1998 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni prof. Grzegorza Klamana oraz w Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki. Współpracował z Galerią Wyspa oraz Otwartym Atelier w Gdańsku, następnie przekształconym w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Współzałożyciel Fundacji Wyspa Progress. W 2005 roku otrzymał honorowe wyróżnienie na 11. Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 05 we Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Śródmieście to zarówno obszar z ogromnym potencjałem (zabytkowe, urokliwe uliczki, łączące rynek ze wzgórzem zamkowym i przejściem granicznym), jak i zmagający się z licznymi problemami, które powinny być rozwiązywane nie tylko przy pomocy narzędzi artystycznych. Tutaj wyraźnie widać mankamenty polityki miejskiej, w tym problemy z odpowiednim zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi czy polityką czynszową, które wpływają m.in. na sytuację lokalnych przedsiębiorców, co rzutuje na kondycję całego miasta. Dlatego artyści będą nie tylko tworzyć projekty artystyczne i instalacje, ale przede wszystkim rozmawiać z ludźmi, odkrywać problemy i możliwości zmiany w obszarze centrum Cieszyna.

W ramach projektu Włącz kulturę poza działaniami artystów odbywają się także regularne warsztaty artystyczno-edukacyjne organizowane przez Zespół Świetlicy Krytyki Politycznej dla dzieci i młodzieży z O!Świetlicy i Gimnazjum nr 3 w Cieszynie. Młodzi ludzie poznają sztukę współczesną oraz sami  ją tworzą.

Projekt Włącz kulturę finansowany jest ze środków MKiDN

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij