Miasto

Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim

Rozmowę z autorem książki "Potyczki z Freudem" poprowadzi Krzysztof Grzybowski, dziennikarz TVP Kultura.

6 czerwca, czwartek, godz. 19.00, Cafe Foyer, pl. Św. Ducha 1, budynek Teatru im. J. Słowackiego.

Tomasz Stawiszyński – filozof i publicysta, członek Krytyki Politycznej, publikuje na łamach „dziennika Opinii”, związany m.in. z „Newsweekiem”, odważnie wylicza psychoterapeutyczne mity i piętnuje wielbioną bezkrytycznie psychoanalizę.

W książce Potyczki z Freudem śmiało stawia przewrotne pytania m.in.:

– czy ciężkie doświadczenia z dzieciństwa naprawdę w tak ogromnym stopniu determinują nasze przyszłe życie?

– czy powinniśmy bezwarunkowo wybaczać tym, którzy nas skrzywdzili?

– czy zdrowie i siła są zawsze dobre, a choroba i słabość złe?

– czy we współczesnym świecie najlepiej radzą sobie psychopaci?

Autor przekonuje, że współczesna kultura i psychoterapia promują ideał człowieka niemożliwy do zrealizowania w praktyce. Czasem depresja, chaos, a nawet zdrada nie są czymś, co trzeba bezwzględnie eliminować. Odpowiednio zrozumiane czynią życie głębszym i wartościowszym, choć niekoniecznie łatwiejszym. Łatwość życia – którą obiecują dzisiaj różni terapeuci albo coachowie – to kolejny mit, bo dążenie do niej wzmacnia tylko problemy, jakich zwykle chcemy się pozbyć.

Przeczytaj gragment książki Tomasza Stawiszyńskiego, Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii (Carta Blanca 2013).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij