Miasto

Spotkanie z Sylwią Chutnik

W ramach projektu "Równe Babki 2" odbędzie się spotkanie z pisarką i działaczką społeczną Sylwią Chutnik. 15 kwietnia, godz. 16.00, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Równe babki 2 zapraszają na spotkanie z pisarką i działaczką społeczną Sylwią Chutnik.

15 kwietnia, niedziela, godz. 16:00, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przy ul. Łaziennej 6

Projekt „Równe babki 2” to:  
• międzypokoleniowe, genderowe poszukiwania własnej tożsamości płciowej,

• starsze i młodsze dziewczyny (plus jeden chłopak),
• rozmowy, dyskusje, zwierzenia, opowieści o matkach, babkach, o rolach społecznych, emeryturach, sanatoriach, dzieciach, mężach,
• Matki Polski, singielki, babcie, dziewczyny, kobiety, żony, wdowy…

Jesteśmy już na finiszu projektu, kończymy haftować genderowe makatki. Na zakończenie postanowiłyśmy zaprosić do Kalisza Sylwię Chutnik – pisarkę i działaczkę społeczną, specjalistkę od tematyki Gender, która sama o sobie mówi, że jest  radykalną gospodynią domową. 

W 2011 roku kierowana przez Chutnik Fundacja MaMa zrealizowała projekt „Koło gospodyń miejskich. Projekt na rzecz równego podziału obowiązków domowych”. W ramach projektu powstała Listę Czynności Domowych, czyli opis tego, co naprawdę robi gospodyni domowa w Polsce. Zmywanie, pranie, gotowanie, zakupy, sprzątanie, ścielenie łóżka, itp., itd. Nieodpłatna praca kobiet jest zwykle bagatelizowana, w głównym nurcie debaty społecznej wręcz odbiera się jej status pracy, sprowadzając do kategorii „domowych obowiązków”. „Czy pani pracuje? Nie, zajmuję się domem”. Szeroki zakres domowych czynności uznaje się za naturalny atrybut kobiet. Jako przyporządkowany przez dominującą ideologię do sfery prywatnej, nieczęsto bywa przedmiotem namysłu. Próbując poddać tę problematykę pod pracę refleksji podczas warsztatów „Równych babek” zastanawiałyśmy się, jak widzimy swoje społeczno-kulturowe role, jak się w nich czujemy, co lubimy robić, co nam przeszkadza realizować swoje pasje.

Spotkanie z pisarką poprowadzi Barbara Chabior – wrocławianka, prezeska stowarzyszenia „Od podwórza”, absolwentka wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, dziennikarka współpracująca od wielu lat z ogólnopolskimi i lokalnymi czasopismami (Gazeta Wyborcza, Przekrój, Kurier, Wieczór Wrocławia, Słowo Polskie – Gazeta Wrocławska) oraz rozgłośniami radiowymi (Trójka, Radio Wrocław, Eska). Media porzuciła ostatnio dla branży gastronomicznej. Jest współwłaścicielką znanego wrocławskiego klubu Niskie Łąki.  Podczas pierwszej edycji Równych Babek w 2010 r. Barbara Chabior prowadziła warsztaty dziennikarskie dla uczestniczek projektu.

Nota biograficzna:
Sylwia Chutnik – pisarka, dziennikarka, działaczka społeczna, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW, Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. w Działa jako przewodniczka miejska po Warszawie i dziennikarka. Jest autorką powieści „Kieszonkowy Atlas Kobiet” ,”Dzidzia” oraz „Warszawa Kobiet”. Laureatka m.in. konkursu „Dama Warszawy 2006”,  Paszportów Polityki 2008 (literatura), Społecznego Nobla 2009. Nominowana do tytułu Polki Roku 2007 Gazety Wyborczej i do tytułu „Kobieta Glamour 2008″ oraz 'Róż Gali”. Jej „Kieszonkowy Atlas Kobiet” został Książką Roku radiowej Trójki i został nominowany do nagrody Srebrnego Kałamarza 2008. Nominowana do Nagrody Nike 2009.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie “Żywa”
Uniwersytet Trzeciego Wieku “Calisia”
współpraca: Kaliski Klub Krytyki Polityczniej

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij