Miasto

Spotkanie wokół książki Kamila Sipowicza „Encyklopedia polskiej psychodelii”

O„Encyklopedii polskiej psychodelii” z Kamilem Sipowiczem i Tomaszem Sikorskim będzie rozmawiał Tomasz Stawiszyński.

16 lipca, godz. 18.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa

Co zażywał Mickiewicz, a co inni wieszcze? Czy pogańscy Słowianie ćpali więcej niż chrześcijańscy? Jak wiele polska i światowa kultura zawdzięcza substancjom psychodelicznym? Czy psychodeliki są niebezpieczne dla kapitału? A ty skąd miałeś te grzybki? I czemu się ze mną nie podzieliłeś?

Encyklopedia polskiej psychodelii to pierwsze tak wyczerpujące opracowanie na temat zażywania psychodelików na rodzimym gruncie. Kamil Sipowicz odkrywa nieznane fakty, przywołuje zapomniane epizody z życia artystów i pisarzy, zagłębią się w słowiańską tradycję. Wszystko to ilustruje barwnymi cytatami i reprodukcjami.

Kamil Sipowicz – historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Publikował m.in. w „Jazzie”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Przekroju”, „Playboy’u” i „Gazecie Wyborczej”. Debiutował jako poeta w 1983 w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w „Twórczości”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. Opublikował też książki Heidegger: degeneracja i nieautentyczność, Hipisi w PRL-u oraz album Czy marihuana jest z konopi?. Trylogia Sipowicza (Hipisi w PRLu, Czy marihuana jest z konopi?, Encyklopedia polskiej psychodelii) z czasem ma zamiar zastąpić trylogię Sienkiewicza.

Tomasz Sikorski  – Ur. w 1953 w Warszawie. Artysta intermedialny, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie (1979). Prowadził m.in. Pracownię Dziekanka, interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i Akademii Muzycznej w Warszawie (1979-87), pracownię Intermediów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (1992-2003), pracownię Architektury Przestrzeni Multimedialnych w AHE w Łodzi (2003-2009), pracownię Rzeźby w ASP w Warszawie (2011-12). W latach 80. wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w USA. Od roku 2003 jest profesorem w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie prowadzi m.in. pracownię Działań Multimedialnych i kieruje Zakładem Nowych Mediów.
Autor około 150 wystaw i pokazów indywidualnych. Brał udział w ponad 100 wystawach i prezentacjach zbiorowych. Wydał książkę „Dzieło sztuki jako koan” (2009) i „Graffiti w Polsce 1940-2010” (2011).
Prace w zbiorach m.in.: Holland Experimental Film, Amsterdam; Muzeum Narodowe we Wrocławiu; Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Muzej Suvremene Umjetnosti, Zagrzeb, Chorwacja; Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy; Świętokrzyskie Towarzystwo Sztuk Pięknych „Zachęta”, Kielce; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie.

Tomasz Stawiszyński – absolwent Instytutu Filozofii UW, dziennikarz. W Krytyce Politycznej od 2013 roku, publicysta Dziennika Opinii. Prowadził w TVP Kultura program „Studio Alternatywne” i współprowadził „Czytelnię”, był redaktorem działu kultura w „Dzienniku” oraz – kolejno – wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w „Newsweeku” (w latach 2007-2012). Jego teksty ukazywały się m.in. w „Czasie Kultury”, „Odrze”, „Albo-albo”, „Nowych Książkach”, „Kronosie”, „Twórczości” i „Opcjach”. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Trans:wizje” i członek zespołu redakcyjnego pisma „Hermaion”. Opublikował dwa zbiory wierszy – „Nie ma takiego imienia” (Magazyn Literacki, 1999) i „Rzecz ciemna” (Nowy Świat, 2002) – oraz książkę „Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii” (Carta Blanca, 2013).

Spotkanie odbywa się w ramach Letniego programu MSN.

Zamów książkę w promocyjnej cenie w Księgarni KP.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij