Miasto

Społeczność Romów rumuńskich we Wrocławiu – konferencja prasowa

Przeciwko 20 Romom został złożony pozew o eksmisję. W piątek pierwsza rozprawa.

Wrocławscy Romowie rumuńscy przed sądem

W piątek, dnia 22 listopada, o godzinie 9.00 w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu odbędzie się pierwsza rozprawa procesu wytoczonego przez Gminę Wrocław przeciwko społeczności Romów rumuńskich mieszkających na terenie byłych ogródków działkowych przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Przeciwko 20 osobom został złożony pozew o eksmisję z nielegalnie zajmowanego terenu stanowiącego własność Gminy Wrocław. Rozprawa ma charakter otwarty. Wszystkich zainteresowanych oraz osoby chcące nas wesprzeć serdecznie zapraszamy do budynku Sądu Okręgowego przy ul. Sadowej 1, do sali 115.

Po rozprawie, ok. godz. 12.00, na otwartej konferencji prasowej w Teatrze Polskim zaprezentujemy raport o sytuacji społeczności Romów Rumuńskich we Wrocławiu.

Wrocławska społeczność rumuńskich Romów to obecnie około stu osób, podzielonych na dwie grupy. Mieszkają oni w wybudowanych samodzielnie osiedlach, znajdujących się na terenach byłych ogródków działkowych przy ulicy Kamieńskiego oraz nieużytków przy ulicy Paprotnej. Oba grunty stanowią własność gminy Wrocław. Warunki, w jakich żyją mieszkańcy obu osad, są bardzo trudne i nie mieszczą się w przyjętych normach. Są to slumsy, favele.

Duża część osób z wrocławskich osiedli mówi po polsku, nie umie jednak czytać i pisać. Dzieci, z których większość urodziła się w Polsce, coraz słabiej posługują się językiem rumuńskim. Pierwszym i podstawowym językiem społeczności jest jeden z dialektów języka romani.

Od początku swojego pobytu w Polsce Romowie rumuńscy żyją w wykluczeniu. Wykluczenie to podtrzymywane jest przez silny negatywny stereotyp Roma, niewiedzę i uprzedzenia ze strony Polaków oraz nieznajomość obowiązków i praw, wynikających z faktu przebywania na terenie Polski ze strony społeczności Romskiej. Niezbędnym wydaje się podjęcie decyzji administracyjnych i wypracowanie procedur, które pozwolą na systemową pomoc, która opierać się powinna na współpracy władz lokalnych, centralnych i unijnych, aktywistów, wolontariuszy i ekspertów.

Zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek, 22 listopada, w foyer Teatru Polskiego przy ul. Gabrieli Zapolskiej, o godzinie 12.00.

Konferencji towarzyszyć będzie prezentacja raportu o sytuacji społeczności Romów rumuńskich we Wrocławiu, przygotowanego przez Stowarzyszenie Nomada i Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij