Miasto

Solidarność w teorii, solidarność w praktyce – o bell hooks

Jak teoria hooks może przekładać się na strategie polskiego ruchu feministycznego?

Z radością zapraszamy na kolejne spotkanie organizowane przez klub Krytyki Politycznej w Krakowie. Nasza dyskusja będzie się toczyła wokół książki bell hooks Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum.

20 października, niedziela, godz. 18.00, Massolit, ul. Felicjanek 4, Kraków

Rozmowę chcemy osadzić w kontekście pojęcia kobiecej solidarności. Jak definiuje ją hooks? Na pewno nie jako okopywanie się w dobrze znanych kręgach wyzwolonych i dobrze sytuowanych kobiet z klasy średniej, które bronią własnych interesów, a z takim pojęciem feminizmu bywa kojarzony chociażby Kongres Kobiet.

Solidarność według hooks na pewno nie jest też hasłem powstałym w odwołaniu do feminizmu rozumianego jako dążenie do bezwzględnej równości kobiet i mężczyzn bez uwzględniania zróżnicowanej klasowo i rasowo pozycji w obrębie obu płci.

Czy książka hooks, która powstała wiele lat temu i odwołuje się do kontekstu amerykańskich problemów związanych między innymi z segregacją rasową, może nam pomóc w polskich specyficznie uwikłanych ekonomicznie i historycznie kontekstach? Jak teoria hooks może przekładać się na strategie polskiego ruchu feministycznego? Czy działania i postulaty proponowane przez autorkę Teorii feministycznej mają sens w kontekście krakowskim? Czy jest szansa na ich osiągnięcie wyłącznie za pomocą działań ruchu określanego mianem „kobiecego”?

Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania wspólnie z tłumaczką oraz znawczynią myśli bell hooks – Ewą Majewską, a także z działaczkami krakowskich środowisk feministycznych: Anną LipowskąTeutsch, Magdą Kunz oraz Tamarą Jurewicz.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij