Miasto

Słodko-gorzki smak wolności – czy wolność przestała nam smakować?

Debata z udziałem m.in. Agnieszki Ziółkowskiej z zespołu Krytyki Politycznej.

13 czerwca, piątek, godz. 18.00, Ogródek Pijalni Czekolady Wedla, ul. Szpitalna 8, Warszawa (w razie deszczu debata odbędzie się w środku Pijalni)

Debata z udziałem Agaty Chełstowskiej, Barbary Labudy, Janiny Ochojskiej, Waldemara Kuczyńskiego, Wojciecha Przybylskiego oraz Agnieszki Ziółkowskiej.

Wolność, kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem – tak prawie 25 lat temu śpiewali w piosence Kocham wolność Chłopcy z placu broni.

Czy dziś wolność smakuje nam równie mocno? Czy nadal jest wartością nadrzędną, dla której poświęcilibyśmy wszystko? Czy w porównaniu z okresem PRLu wolność jest celem dla młodych, czy raczej czymś, co przyjmujemy za pewnik?

A może stała się wyświechtanym sloganem, słowem-wytrychem, usprawiedliwieniem dla samowoli i bałaganu? Jaką wolność już mamy, a o jaką jeszcze walczymy? Czy wolność ma dziś w Polsce słodki czy gorzki smak? Przy okazji dyskusji o wolności porozmawiamy też o równości – jak jest postrzegana – czy nadal młodzi ludzie traktują ją jako spuściznę PRLu, czy stała się wartością równie ważną jak wolność dla starszych pokoleń?

Do dyskusji zaproszono osoby reprezentujące różne pokolenia i doświadczenie życiowe:

Agatę Chełstowską – działaczkę feministyczną, stypendystkę w Programie Obserwatorium Równości Płci Instytutu Spraw Publicznych. Agata jest doktorantką w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Pisze pracę doktorską o kobietach w związkach zawodowych. Jest autorką raportu o wpływie Kościoła na polską politykę „Relacje Państwo-Kościół w III RP”.

Waldemara Kuczyńskiego – opozycjonistę, zastępcę redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, członka Rady Programowo-Konsultacyjnej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Waldemar Kuczyński po przełomie był ministrem przekształceń własnościowych i doradcą ekonomicznym premiera Jerzego Buzka.

Barbarę Labudę – działaczkę opozycji demokratycznej, wybraną do Sejmu Kontraktowego, a po przełomie posłankę na Sejm I i II kadencji. Barbara Labuda była założycielką Parlamentarnej Grupy Kobiet, ministrą w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a także członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet.

Janinę Ochojską – działaczkę opozycji demokratycznej, kolporterkę niezależnych wydawnictw, współpracowniczkę niezależnej Biblioteki Społecznej Antoniego Stawikowskiego. Po przełomie założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej. Janina Ochojska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.

Wojciecha Przybylskiego – redaktora naczelnego kwartalnika „Res Publica Nowa” oraz czasopisma „Visegrad Insight”. Wojciech Przybylski jest twórcą takich projektów jak „Partnerstwo Wolnego Słowa”, który tworzy sieć czasopism kulturalnych i intelektualnych z krajów byłego ZSRR; „DNA Miasta” poświęcony współczesnym procesom obywatelskim w miastach czy „New Europe 100” – listy liderów Europy Środkowo-Wschodniej.

Agnieszkę Ziółkowską – aktywistkę miejską i działaczkę społeczną. Członkinię Krytyki Politycznej. Agnieszka Ziółkowska jest jedną z inicjatorek i współorganizatorek I Kongresu Ruchów Miejskich. Jest też laureatką nagrody „Okulary Równości” Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej w kategorii prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji.

Rozmowę poprowadzą dr Jacek Kucharczyk oraz Aleksandra Niżyńska z Instytutu Spraw Publicznych.

Po zakończeniu dyskusji słodki toast za wolność czyli czekoladowa fontanna z dodatkiem nieoblanych pianek Ptasie Mleczko i świeżych truskawek.

Organizatorzy: Instytut Spraw Publicznych i E.Wedel.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij