Miasto

Seksuologia krytyczna | Seksuologia klasyczna / pozytywna / krytyczna

Seminarium dr Agaty Loewe z Instytutu Pozytywnej Seksualności

Uniwersytet Krytyczny | Seksuologia Krytyczna | Seksuologia klasyczna. Seksuologia pozytywna. Seksuologia krytyczna. Różnice, podobieństwa i kierunki zmian. 

Prowadzenie: dr Agata Loewe (Instytut Pozytywnej Seksualności)

9 marca, poniedziałek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

W XXI w współczesna seksuologia przeżywa rozkwit. Dochodzi do rozłamów i podziałów w obrębie nauki, która niegdyś mogła być praktykowana jedynie przez medyków, później psychologów, a obecnie przez innych reprezentantów/tki zawodów pomocowych.
Jak wyznaczać standardy pracy z ludzką seksualnością? W jakim kierunku przesuwają się normy? Jakie wyzwania stoją przed specjalistami w erze „pigułki na wszystko“, nowych technologii oraz zmian definicji?

Zapraszamy do udziału w cyklu „Seksuologia krytyczna”.

Podczas pierwszego spotkania podsumujemy główne paradygmaty współczesnej seksuologii w kontekście ich historycznej wartości. Seksuologia jest młodą nauką, a Polska jest ewenementem na mapie świata jeżeli chodzi o rozpoznawanie zawodu seksuologa. Zawdzięczamy to polskiej tradycji polskiej szkoły seksuologicznej. W obliczu zmian światowych trendów postępowania z człowiekiem – promocji zdrowia, prewencji, redukcji szkód – seksuologia powinna iść z duchem czasu. Temat seksu sam w sobie budzi kontrowersje, dlatego wiele ośrodków naukowych uczy o seksie odseksualnionym, odczłowieczonym, opartym o teorię i statystyki. Gdzie zainteresowanie seksem, tam już blisko do polityki.

Czy seksualność człowieka powinna być sferą prywatną czy publiczną? Przed jakimi dylematami moralnymi stają współcześni specjaliści? Czy nauka nadąża z pomocą osobom, które społeczeństwo spisało na straty? Jakie są konsekwencje braku edukacji seksualnej dla młodzieży i dorosłych? Jaką rolę spełnia seksuologia i praktykujący ją ludzie?

dr Agata Loewe – psychoterapeutka, seksuolożka, aktywistka na rzecz Ruchu Pozytywnej Seksualności oraz GSD (gender & sexual diversities). Założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności oraz portalu www.pozytywnaseksualnosc.pl.
www.agataloewe.com
www.sexpositiveinstitute.pl

______

Kolejne spotkania cyklu:
20.04:
Seks a nowe technologie – gdzie podłączenie może nas rozłączyć. | Gościni: Izabela Dziugieł.
11.05: Niechciane dzieci seksuologii – co zrobić z niekonsensualnym seksem? | Gość: Tommi Paalanen (Sexual Rights Committee of the World Association for Sexual Health)
8.06: Alternatywne metody pracy z ludzką seksualnością | Goście: Luna Barbara Mierzewicz, Katarzyna Mołas, Piotr Jor Grabowski.

______

POZOSTAŁE SEMINARIA UNIWERSYTETU KRYTYCZNEGO W SEMESTRZE WIOSENNYM.

______

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij