Miasto

Seksuologia krytyczna | Seks-pozytywna edukacja seksualna

Seminarium prowadzone przez dr Agatę Loewe z Instytutu Pozytywnej Seksualności

Uniwersytet Krytyczny | Seksuologia krytyczna | Seks-pozytywna edukacja seksualna

Prowadzenie: dr Agata Loewe (Instytut Pozytywnej Seksualności)
Gościnie: Paulina Trojanowska, Alina Synakiewicz
9 listopada, poniedziałek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Seks-pozytywna edukacja seksualna – co to jest? W jakim wymiarze i formie jest ona obecna w Polsce? Czy odpowiada na potrzeby współczesnej młodzieży?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć edukatorki seksualne: Alina Synakiewicz i Paulina Trojanowska. Ponadto, celem spotkania będzie przybliżenie sytuacji młodych ludzi w Polsce w kontekście ich wiedzy dotyczącej seksualności oraz wyzwań, jakie stawia współczesna rzeczywistość. Edukatorki opowiedzą także o swoich doświadczeniach z prowadzeniem zajęć z edukacji seksualnej dla młodzieży i dorosłych w szkołach, placówkach opiekuńczych oraz innych instytucjach. Podczas spotkania porozmawiamy o seks – pozytywnej edukacji dla młodych osób versus polskiej rzeczywistości, a także o obawach dorosłych i oczekiwaniach młodzieży wobec edukacji seksualnej. Poruszymy kwestię „starych” i „nowych” zagrożeń takich jak: dyskryminacja, cyberprzemoc, czy seksualizacja. Spróbujemy znaleźć przepis na seks-pozytywną edukację po polsku.

Alina Synakiewiczpedagożka, edukatorka seksualna, trenerka umięjętności psychospołecznych. Autorka publikacji dla młodzieży „Jak dojrzewać i nie zwariować”, współtwórczyni poradnika „Nie zgadzam się na przemoc! Aktywizacja młodzieży w zakresie przeciwdziałania przemocy seksualnej i wiktymizacji”. Od 2005 roku związana z Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton. Pracuje jako wychowawczyni w ognisku opiekuńczo-wychowawczym na Białołęce.

Paulina Trojanowska – absolwentka psychologii i socjologii UW, ukończyła seksuologię kliniczną na WUM, edukatorka seksualna – prowadzi zajęcia na terenie całej Polski z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi; wolontariuszka Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”.

_________

Współczesna seksuologia przeżywa rozkwit. Dochodzi do rozłamów i podziałów w obrębie nauki, która niegdyś mogła być praktykowana jedynie przez medyków, później psychologów, a teraz przez innych reprezentantów/tki zawodów pomocowych. Jak wyznaczać standardy pracy z ludzką seksualnością? W jakim kierunku przesuwają się normy? Jakie wyzwania stoją przed specjalistami w erze „pigułki na wszystko“, nowych technologii oraz zmian definicji?

dr Agata Loewe – psychoterapeutka, seksuolożka, aktywistka na rzecz Ruchu Pozytywnej Seksualności oraz GSD (gender & sexual diversities). Założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności oraz portalu www.pozytywnaseksualnosc.pl. 
www.agataloewe.com

________

Kolejne spotkania cyklu:
7.12: Farmakoterapia w terapii seksualnej | Goście: dr hab. Krzysztof Nowosielski, dr Robert Kowalczyk
11.01: Współczesny heteroseksualizm i nauka przyjemności | Prowadzenie: dr Agata Loewe

Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij