Miasto

Seksuologia krytyczna | Nowe rodzaje relacji

Seminarium prowadzone przez dr Agatę Loewe z Instytutu Pozytywnej Seksualności

Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**

 

Uniwersytet Krytyczny | Seksuologia krytyczna | Nowe rodzaje relacji  


Prowadzenie: dr Agata Loewe (Instytut Pozytywnej Seksualności)
Gościni: dr Katarzyna Grunt-Mejer


12 października, poniedziałek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Monogamia, poligamia, poliamoria, konsensualna i niekonsensualna niemonogamia – czy nowe typy relacji zagrażają tradycyjnemu modelowi rodzinnemu? Skąd trend nowych definicji związków? Kim są ludzie angażujący się w alternatywne style życia?

Przyjaciele do łóżka, anarchia relacyjna, poliamoria, swingowanie, związki otwarte to typy niekonwencjonalnych relacji, mające już pewne rozpoznanie w polskiej kulturze i nomenklaturze. Na różne sposoby podważają monogamiczny model, często również wprost lub pośrednio są sprzeciwem wobec homonormatywności, wiele je więc łączy, a mimo to bywają przeciwstawiane sobie (i bardziej tradycyjnym relacjom) przez badaczy i samych zainteresowanych. Na seminarium zastanowimy się, odwołując się zarówno do szerszych badań, jak i doświadczeń osobistych i cudzych, czy te porównania mają praktyczny sens, czy możemy jasno zdefiniować dany typ relacji i komu taka definicja może służyć oraz czy pewnego rodzaju moda na nazywanie swojego stylu bycia „otwartym” lub „poliamorycznym” nie utrwala pewnego zespołu nowych norm, stwarzających nowe presje. Spróbujemy ukazać jak nienazwane i nie będace w głównym nurcie sposoby tworzenia relacji uruchamiają potencjał do głębszej analizy wymiarów, na których łączymy się z ludźmi. Ich świadoma i pogłębiona obserwacja – od wewnątrz i od zewnątrz – jest stymulatorem do redefinicji podstawowych założeń, kim są dla siebie partnerzy, czy i jakie odpowiedzialności na nich spoczywają, co oznacza wzajemność i konsensualność oraz jak wybierać lub tworzyć zasady skrojone pod daną relację.

_________

Współczesna seksuologia przeżywa rozkwit. Dochodzi do rozłamów i podziałów w obrębie nauki, która niegdyś mogła być praktykowana jedynie przez medyków, później psychologów, a teraz przez innych reprezentantów/tki zawodów pomocowych. Jak wyznaczać standardy pracy z ludzką seksualnością? W jakim kierunku przesuwają się normy? Jakie wyzwania stoją przed specjalistami w erze „pigułki na wszystko“, nowych technologii oraz zmian definicji?

dr Agata Loewe – psychoterapeutka, seksuolożka, aktywistka na rzecz Ruchu Pozytywnej Seksualności oraz GSD (gender & sexual diversities). Założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności oraz portalu www.pozytywnaseksualnosc.pl.
www.agataloewe.com
________

Kolejne spotkania cyklu:
9.11:
Seks-pozytywna edukacja seksualna | Gościni: Paulina Trojanowska
7.12: Farmakoterapia w terapii seksualnej | Goście: dr hab. Krzysztof Nowosielski, dr Robert Kowalczyk
11.01: Współczesny heteroseksualizm i nauka przyjemności | Prowadzenie: dr Agata Loewe

Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij