Miasto

Seks, cytadela i krzyż. Życie intymne w wielkich religiach

Z Moniką Bobako rozmawia Patrycja Sasnal.

28 lipca, wtorek, godz. 18.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Emilii Plater 51,  Warszawa

Rozmowa Patrycji Sasnal z Moniką Bobako jest kolejnym wydarzeniem w letnim cyklu towarzyszącym wystawom Gdyby dwa morza miały się spotkać i After Year Zero.

W XIX wieku Gustav Flaubert podróżował po Egipcie dla seksualnej rozrywki – w pełnej bigoterii Europie nie mógł znaleźć tak „wspaniałych stworzeń” jak tam, w świecie islamu. Dziś, półtora wieku później, seksualnie wyzwoleni artyści Zachodu oburzają się na muzułmański konserwatyzm. W powszechnej narracji tylko ekstrema charakteryzują życie intymne ludzi Południa – albo wyuzdani, albo pełni zahamowań – seksualną normalność trudno dostrzec.

Spośród czynników kształtujących życie intymne Europejczyków, Arabów i Afrykanów, jeden ma znaczenie szczególne: religia. Dwie wielkie religie – islam i chrześcijaństwo – formowały seksualność mieszkańców obu stron Morza Śródziemnego, ale nie w próżni. Warunki społeczno-polityczne i poziom technologiczny okresowo zwiększały bądź zmniejszały seksualną frustrację.

O tym, jakie są granice zachowań seksualnych w islamie i chrześcijaństwie, jak je zmieniło ostatnie ćwierćwiecze, co to jest seksualna normalność i gdzie jest w niej kobieta, porozmawiamy na podstawie wystaw After Year Zero i Gdyby dwa morza miały się spotkać oraz książki Shereen El Feki Seks i cytadela. Życie intymne w świecie arabskim.

Monika Bobako – doktor filozofii, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu. Autorka książki „Demokracja wobec różnicy: multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania”, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2010. Interesuje się problematyką multikulturalizmu, kwestiami rasy i rasizmu, w tym współczesnej islamofobii, oraz problemami świata postkolonialnego, szczególnie społeczeństw muzułmańskich. Zajmuje się także problematyką feministyczną, zwłaszcza w kontekście filozofii politycznej i socjologii wiedzy. Obecnie w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki realizuje projekt badawczy „Współczesna humanistyka wobec problemu islamofobii w Europie”. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w krajach Maghrebu.

Patrycja Sasnal – politolożka i arabistka, kierowniczka projektu „Bliski Wschód i Afryka Północna” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, stypendystka Fulbrighta w SAIS, Johns Hopkins University w Waszyngtonie, badaczka przy Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się polityką Europy i USA na Bliskim Wschodzie oraz przemianami społeczno-politycznymi w świecie arabskim. Publikowała m.in. w “Al-Ahram”, “Le Monde”, “EUobserver”, “Polityce” i “Gazecie Wyborczej”.

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Partner cyklu: Instytut Studiów Zaawansowanych

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij