Zapraszamy na nowe wykłady, pokazy filmowe i seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze wiosennym 2012/2013.
Uniwersytet Krytyczny dostarcza wielowymiarowej wiedzy o świecie. Literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość.
Seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze wiosennym 2012/2013:
- OPERA I CO DALEJ? Prowadzenie: Monika Pasiecznik
- OCHRONA ZDROWIA W POLSCE. Prowadzenie: Marek Balicki
- KASZEL ARTYSTY. Prowadzenie: Mikołaj Iwański
- INNA STRONA POLSKIEGO KINA. Prowadzenie: Krzysztof Tomasik
- MUZYKA I WIZUALNOŚĆ W CZASACH POPKULTURY. Prowadzenie: Klaudia Rachubińska
- KLUB FILMOWY LGBT. Prowadzenie: Mariusz Kurc, Bartosz Żurawiecki
- LEKTURY KRYTYCZNE. Premiery i debaty
Bieżący program dostępny zawsze w kalendarzu
Nagrania audio dostępne na profilu mix cloud
***
INNA STRONA POLSKIEGO KINA
Prowadzenie: Krzysztof Tomasik
Kontynuacja cyklu seminariów Krzysztofa Tomasika, którym przyświeca przekonanie, że „Polskie kino jest tak naprawdę nieznane”. W czasie kolejnych spotkań rozmowa dotyczyć będą tego jak zostały przedstawione tematy, które nie kojarzą się z polskim filmem: erotyka, mniejszości seksualne, feminizm. Zastanawiać się będziemy jak je zaprezentowano, ale także w jaki sposób zostały odczytane przez krytykę filmową i do czego służyły scenarzystom i reżyserom. Przy okazji pojawić się musi pytanie czy spojrzenie na polskie kino z innej niż zazwyczaj obowiązująca strony daje szansę okryć twórców niesłusznie zapomnianych i ich dokonania, niefunkcjonujące w powszechnej świadomości. Wszystkie spotkania będą licznie ilustrowane zarówno zdjęciami, jak i fragmentami filmów.
Raz w miesiącu w środy o 19.00.
Terminy spotkań: 20.03, 17.04, 15.05, 12.06
***
MUZYKA I WIZUALNOŚĆ W CZASACH POPKULTURY. KOBIECOŚĆ W MUZYCE: STRATEGIE I TAKTYKI WIZERUNKOWE
Prowadzenie: Klaudia Rachubińska
Cykl spotkań „Muzyka i wizualność w czasach popkultury” dotyczy wizualnej sfery oplatającej muzykę popularną. W kolejnej odsłonie cyklu zajmiemy się przemianami wizerunków artystek od lat 70-tych, kiedy to wraz z druga falą feminizmu nastąpiło upodmiotowienie kobiet w muzyce popularnej, do współczesnych, coraz bardziej pluralistycznych wizji kobiecości. Podczas kolejnych spotkań analizować będziemy różne strategie wizerunkowe przyjmowane przez poszczególne artystki oraz taktyki interpretacyjne odbiorców. W związku ze specyfiką poruszanej tematyki oraz faktem, że spotkania wpisują się w szerszy projekt badawczy dotyczący kobiecych wizerunków w kulturze i sztuce, nie będą one miały charakteru klasycznych wykładów, ale będą przestrzenią swobodnej wymiany myśli.
Raz w miesiącu w środy o godz. 19.00
Terminy spotkań: 27.02, 27.03, 24.04, 22.05, 19.06
***
KLUB FILMOWY LGBT
Prowadzenie: Mariusz Kurc, Bartosz Żurawiecki
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w 'regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki zapraszają na spotkania z twórcami i dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
Raz w miesiącu w poniedziałki o godz. 19.00
Terminy spotkań: 25.02, 25.03, 29.04, 27.05
***
OPERA I CO DALEJ?
Prowadzenie: Monika Pasiecznik
Ktoś powiedział, że opera to największe nieporozumienie, jakie stworzyła ludzkość. W istocie, cztery wieki jej historii to dzieje osobliwych porażek. Zaczęło się od fałszywie pojętej rekonstrukcji antycznej tragedii przez członków Cameraty Florenckiej, potem były nierozstrzygalne spory o miejsce tekstu, muzyki, teatru, o sposób współistnienia sztuk, wreszcie – niespełniona utopia teatru totalnego. Opera to dowód na to, jak wielki twórczy potencjał ma w sobie pomyłka!
Kwestię opery miała ostatecznie „rozwiązać” powojenna awangarda, która obwieściła w latach 60. XX wieku śmierć gatunku. Slavoj Žižek poszedł jeszcze dalej i napisał książkę o „drugiej śmierci opery”. Był to jednak tylko kolejny przykład niemożliwości uwolnienia się od starej operowej fantasmagorii, a nie próba odpowiedzenia na pytanie co dalej.
Jak wygląda opera po swoim zmierzchu? Teatr instrumentalny, muzyka sceniczna, opera konceptualna, forma modułowa – dziś znów mamy sto odpowiedzi na to pytanie. Na seminarium nie będziemy więc mówić o operze w kontekście niespełnionych pragnień, historii, mitu, postmodernizmu, campu czy gry konwencją. Przyjrzymy się konkretnym modernistycznym projektom z ostatnich kilku dekad, inspirowanym nową muzyką, filozofią, sztuką i teatrem.
Raz w miesiącu w środy o godz. 19.00
Terminy spotkań: 6.03, 10.04, 24.04, 8.05, 5.06
***
OCHRONA ZDROWIA W POLSCE – ZAGADNIENIA I KONTEKSTY ETYCZNE, POLITYCZNE I EKONOMICZNE
Prowadzenie: Marek Balicki
Minęło 14 lat od wprowadzonej przez gabinet Jerzego Buzka reformy systemu zdrowotnego. Jakie są jej długofalowe efekty? Co i dlaczego warto zmienić w polityce zdrowotnej w Polsce?
Obecnie pacjenci są uzależnieni od decyzji polityków, którzy co rusz wprowadzają nowe, nietrafione reformy. Czy jedną z nich jest system e-WUŚ? Długie kolejki do specjalistów, wielomiesięczne oczekiwanie na szczegółowe badanie wiążą się nie tylko z brakiem odpowiednich funduszy, ale również z wadliwym sposobem dystrybucji dostępnych środków. Opinia publiczna niewiele wie o tym drugim aspekcie sprawy, a media szukają winnych kryzysowej sytuacji wśród nieprzestrzegających zaleceń lekarzy pacjentów, nieempatycznych pielęgniarek i lekarzy, dyrektorów placówek, którzy nie mają umiejętności menedżerskich. Politycy prą ku komercjalizacji i prywatyzacji polskich szpitali i ośrodków zdrowia. Czemu to służy, jakie czekają nas konsekwencje takich działań i wreszcie jak uzdrowić system?
W czwartki o godz. 19.00
Terminy najbliższych spotkań: 7.02, 11.04, …
***
KASZEL ARTYSTY
Prowadzenie: Mikołaj Iwański
Od ponad dwóch dekad artyści, szczególnie wizualni, są wykluczeni z systemu ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to praktycznie wszystkich osób zajmujących się zawodowo m.in. malarstwem, sztukami wideo, performancem. Nieliczna elita, która odniosła rynkowy sukces, też nie może do końca czuć się bezpiecznie – nikt nie wie jak długo będzie w stanie utrzymać się ze sprzedaży swoich prac. Mitologizowany rynek sztuki nie może być wymówką dla tolerowania tego stanu wykluczenia, gdyż nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa socjalnego nawet przedstawicielom wiodących obszarów świata sztuki.
Czy jest możliwe wyobrażenie sobie sytuacji w której artyści będą mogli podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i zdrowotnemu? Jaka formę powinien mieć dedykowany dla nich system? Czy doczekamy momentu, w którym nie będą bali się zakaszleć w obawie o brak dostępu do publicznej opieki medycznej?
O zarys odpowiedzi na to pytanie poprosiliśmy ekonomistów akademików: prof. Janusza Tomidajewicza, prof. Elżbietę Mączyńską, prof. Jerzego Hausera i prof. Jana Toporowskiego. Pomysły i propozycje ekonomistów weryfikować będą artyści polskiej sceny wizualnej.
Spotkania poprowadzi Mikołaj Iwański – dr ekonomii, absolwent filozofii, zajmujący się na co dzień rynkiem sztuki.
Godz. 19.00
Terminy najbliższych spotkań: 3.04, 16.04, …
***
LEKTURY KRYTYCZNE
Dwa razy w miesiącu
Terminy najbliższych spotkań: wtorek 26.02 godz. 20:00, czwartek 14.03 godz. 19:00
***
Na wszystkie spotkania Uniwersytetu Krytycznego wstęp wolny.
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa