Miasto

Run through the moss on high heels. Od Kate Bush do Florence Welch

Seminarium "Kobiecość w muzyce: strategie i taktyki wizerunkowe". Prowadzenie: Klaudia Rachubińska. 9 stycznia, środa, godz. 19.00.

Uniwersytet Krytyczny | Kobiecość w muzyce: strategie i taktyki wizerunkowe | Run through the moss on high heels. Od Kate Bush do Florence Welch

Prowadzenie: Klaudia Rachubińska  

stycznia, środa, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa 

Najbliższe spotkanie poświęcimy możliwościom i zagrożeniom esencjalizmu w myśleniu o kobiecości i szerzej, płciowości. Jako że towarzyszące nam podczas wykładu artystki – Kate Bush, Tori Amos i Florence Welch – znane są z bogatych i interesujących wideografii, spróbujemy szczególnie starannie przyjrzeć się ich wizerunkom w teledyskach. Poza tym będzie sporo tańca współczesnego, feminizmu drugiej fali i rozważań dotyczących tego, co to znaczy być kobietą przy pianinie.

Cykl spotkań „Muzyka i wizualność w czasach popkultury”, w ramach Uniwersytetu Krytycznego, dotyczy wizualnej sfery oplatającej muzykę popularną. W kolejnej odsłonie cyklu, „Kobiecość w muzyce: strategie i taktyki wizerunkowe”, zajmujemy się przemianami wizerunków artystek od lat 70-tych, kiedy to wraz z druga falą feminizmu nastąpiło upodmiotowienie kobiet w muzyce popularnej, do współczesnych, coraz bardziej pluralistycznych wizji kobiecości. Podczas kolejnych spotkań analizować będziemy różne strategie wizerunkowe przyjmowane przez poszczególne artystki oraz taktyki interpretacyjne odbiorców. W związku ze specyfiką poruszanej tematyki, oraz faktem, że spotkania wpisują się w szerszy projekt badawczy dotyczący kobiecych wizerunków w kulturze i sztuce, nie będą one miały charakteru klasycznych wykładów, ale będą przestrzenią swobodnej wymiany myśli.

Kolejne spotkanie cyklu 30 stycznia, środa, godz. 19.00.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij