Miasto

Rottenberg i Jarecka w krakowskim MOCAKu

Spotkanie z autorkami książki "Rottenberg. Już trudno" poprowadzi Maria Anna Potocka.

11 września,godz. 18.00, MOCAK, Kraków

Spotkanie autorskie wokół książki Rottenberg. Już trudno 
 

Dyskusję z Andą Rottenberg i Dorotą Jarecką poprowadzi Maria Anna Potocka.

Wywiad przeprowadzony przez Dorotę Jarecką „to historia emancypacji, która zaczyna się w latach 60. od momentu pierwszych zawodowych kroków Rottenberg w warszawskiej Zachęcie, gdzie oprowadzała wycieczki i pisała protokoły z przyjęcia obrazów. Rozwija się na tle przełomowych momentów w historii Polski: roku 1968, 1976, 1980 i 1989. Każdy z nich inaczej przeplata się tu ze sztuką.
 

Na początku ustrojowej transformacji Rottenberg pracowała w departamencie plastyki Ministerstwa Kultury, gdzie mogła obserwować rozmontowywanie starego systemu i tworzenie nowego. Wróciła do Zachęty w latach 90. jako jej dyrektorka i znalazła się w ogniu najważniejszej bitwy o sztukę, jaka się toczyła w Polsce i w jakiej chodziło o prawo jednostki, czyli artysty, do wolnej wypowiedzi.
 

Przez wiele lat usiłowała założyć w Warszawie muzeum sztuki nowoczesnej. Dzisiaj korzysta ze sławy autorki wystaw, tekstów o sztuce oraz autobiograficznej książki Proszę bardzo. Pracuje nad kolejnymi wystawami, wykłada w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jeździ po Warszawie na rowerze”. 
 

Podczas spotkania książka będzie dostępna w MOCAK Bookstore w promocyjnej cenie.

Dofinansowano ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg. 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij