Terroryści czy obrońcy wolności słowa – Annonymous. Filmowa historia haktywizmu we wtorek, 22 października w KP w Gdańsku.
Czym naprawdę jest głośny ostatnimi laty ruch Anonymous: cyber-zagrożeniem czy raczej gwarantem wolnego internetu? Czy jego członkowie to terroryści czy wręcz przeciwnie – wojownicy o wolność w realnym świecie? Na te pytanie próbuje odpowiedzieć w swym dokumencie „Anonymous. Historia haktywizmu” Brian Knappenberger.
Na te pytania osadzone w kontekście światowych rewolucji spróbują odpowiedzieć też goście KINA ZAANGAŻOWANEGO po projekcji filmu. Przewodnim tematem dyskusji będzie Haktywizm i krytyczna edukacja medialna: opór i emancypacja. Do rozmowy zaproszeni zostali aktywiści społeczni i edukatorzy medialni Damian Muszyński, Szymon Pytlik, Dominik Krzymiński.
Pokaz filmu Annonymous. Historia haktywizmu reż. Brian Knappenberger we wtorek, 22 października 2013 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II p. , Gdańsk). Po filmie odbędzie się debata Haktywizm i krytyczna edukacja medialna: opór i emancypacja.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Kina Zaangażowanego. Wstęp bezpłatny.
Film dokumentalny „Anonymous. Historia haktywizmu” (We Are Legion: The Story of the Hacktivists) reżyseria i scenariusz: Brian Knappenberger; 2012 USA. Czas trwania filmu 1h 33’
O filmie*:
Na początku 2012 roku amerykańska policja aresztowała za łamanie praw autorskich Kima Dotcoma, właściciela serwisu wymiany plików. Kilkanaście godzin po tym wydarzeniu strony internetowe wytwórni filmowych, organizacji antypirackich i urzędów państwowych zaczęły być blokowane przez hakerów. Świat poznał siłę Anonymous, którzy zasłynęli nie tylko walką z przepisami antypirackimi (słynne protesty przeciw ACTA), ale okazali także wsparcie założycielowi WikiLeaks, służyli technologiczną pomocą ruchowi Occupy Wall Street i obrali na cel Kościół scjentologiczny oraz witryny rządowe północnoafrykańskich reżimów. Nazywa się ich przestępcami i terrorystami. W rzeczywistości rzadko zdarza się im łamać prawo. Anonymous wcielają w życie ideę obywatelskiego nieposłuszeństwa, korzystając z możliwości, jakie oferuje era cyfrowa.
Przekrój społeczny tej nieformalnej grupy jest różnorodny. To komputerowi pasjonaci, internetowi kawalarze i zirytowani obywatele świadomi swoich praw. Nie uznają hierarchii, nie mają przywódców, nie dbają o uwagę mediów, a mimo to magazyn „Time” uznał ich najbardziej wpływowymi ludźmi 2012 roku. Walczą z ograniczeniami wolności, cenzurą, konsumpcyjnym stylem życia, religią i władzą.
*Opis za Canal +
Pokaz filmu oraz debata odbywają się w ramach cyklu Kino Zaangażowane wspieranego przez Urząd Miejski w Gdańsku i Samorząd Województwa Pomorskiego. Spotkanie jest też częścią Uniwersytetu Krytycznego, cyklu #Rewolucje oraz projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.