Miasto

Racjonowanie dostępu do leczenia a daremne terapie

Debata Marka Balickiego o relacjach etyki i ekonomii w służbie zdrowia. Goście: Z. Szawarski, S. Zagórski, G. Luboiński.

Zapraszamy na drugą z cyklu debat o zdrowiu inspirowanych książką Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej, pt.: Racjonowanie dostępu do leczenia a daremne terapie. Etyka i ekonomia w służbie zdrowia.

11 kwietnia, czwartek, godz. 19.00, w siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16

Gospodarzem spotkania i całego, realizowanego w ramach Uniwersytetu Krytycznego, cyklu Ochrona zdrowia w Polsce – zagadnienia i konteksty etyczne, polityczne i ekonomiczne jest Marek Balicki – minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, a obecnie dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Gośćmi debaty będą:

Zbigniew Szawarski – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, filozof, etyk, przewodniczący Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN.

Sławomir Zagórski – dziennikarz naukowy, doktor nauk przyrodniczych, wieloletni szef działu nauki w Gazecie Wyborczej.

Grzegorz Luboiński – chirurg onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie, doktor nauk medycznych, sekretarz Zarządu Głównego Polskiej Unii Onkologii.

Świadczenia medyczne należą do dóbr deficytowych. Społeczeństwo może przeznaczyć na opiekę zdrowotną tylko część swoich zasobów. W tym kontekście warto postawić sobie kilka istotnych pytań. Czy rozwiązaniem w tej sytuacji jest nierynkowe racjonowanie dostępu? Czy przy dokonującym się szybkim postępie w nauce państwo jest w stanie finansować wszystkie dostępne metody leczenia?  Czy zbyt kosztowne leczenie jednych pacjentów nie jest beztroską wobec innych, dla których środków zabraknie? Kiedy mamy do czynienia z daremną terapią? Czy jesteśmy przygotowani do otwartej debaty na te drażliwe tematy? Przeanalizujemy różnice pomiędzy racjonowaniem ekonomicznym rynkowym a nierynkowym. Omówimy też racjonowanie jako problem moralny.

Zapis pierwszej debaty – część 1

Zapis pierwszej debaty – część 2

Relacja audio z pierwszej debaty

Publikacja Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej powstała przy wsparciu Fundacji im. F. Eberta. Wśród autorów m.in.: Marek Balicki, Edwin Bendyk, Weronika Chańska, Kinga Dunin, Stanisława Golinowska, Rafał Halik, Paulina Polak, Jacek Żakowski. 
 

ebert 

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij