Miasto

Przez czwartą ścianę. Dramat Witkacego na płótnie – wystawa

Krytyka Polityczna zaprasza na wystawę inspirowaną twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Officyna art&design oraz Instytut Witkacego zapraszają na wernisaż pierwszej w historii wystawy dzieł plastycznych inspirowanych dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza Przez czwartą ścianę. Dramat Witkacego na płótnie. Wernisaż będzie miał miejsce w galerii officyna art&design w Warszawie w Al. Jerozolimskich 107.

2 grudnia, środa, godz. 19.00, galeria officyna art&design,
Al. Jerozolimskie 107

Na potrzeby wystawy pierwszy raz w dziejach recepcji dzieł Witkacego młodzi artyści stworzyli prace wyłącznie z inspiracji scenograficznymi didaskaliami do jego sztuk. Wyobraźnię pobudzały: Kurka wodna, Bezimienne dzieło, Janulka, córka Fizdejki, Tumor Mózgowicz, Szewcy, Gyubal Wahazar, Mątwa i Mister Price, czyli Bzik tropikalny. Założeniem nie było ilustrowanie tekstu. Artyści mogli wybrać dowolną technikę i punkt widzenia. Malarstwo olejne i akrylowe, kolaż, fotografia, pastel, szkic ołówkiem i animacja komputerowa to techniki, za pomocą których uchwycili Witkacowską wyobraźnię.

Kuratelę zgodził się sprawować wybitny witkacolog Stefan Okołowicz. Marcin Steczkowski i Krzysztof Mika skomponowali oprawę muzyczną wernisażu, inspirując się dramatopisarstwem Witkacego. Aktor Filip Bobek nagrał w studiu NOISEROOM lekturę didaskaliów, by odwiedzający wystawę mieli szansę obcować jednocześnie z dziełami plastycznymi i tekstem. W trakcie wernisażu nie zabraknie atrakcji! Wybitny malarz, ilustrator i projektant kostiumów teatralnych Rafał Zawistowski namaluje kolejne dzieło; odbędzie się też projekcja filmu Potwory Witkacego autorstwa Klaudiusza Wesołowskiego, w którym autor podjął próbę przełożenia Witkacowskiej Czystej Formy na język animacji komputerowej.

Instytut Witkacego w Warszawie został powołany do życia 30 lipca 2015 r. przez grono witkacologów z prof. Januszem Deglerem, prof. Lechem Sokołem, Stefanem Okołowiczem i Janem Gondowiczem na czele. Celem fundacji jest upowszechnianie twórczości S. I. Witkiewicza oraz dorobku naukowego światowej witkacologii, poszukiwanie zaginionych dzieł Witkacego, digitalizacja, opracowanie i udostępnianie zbiorów muzealnych i archiwaliów, dbanie o ich obecność w światowym obiegu kultury. Instytut działa na rzecz nadania właściwej rangi temu wszechstronnemu, przenikliwemu w diagnozie społecznej i historiozoficznej, wyjątkowo twórczemu artyście, pisarzowi i filozofowi.

Officyna art&design założona w czerwcu 2015 r. przez Wojciecha Brewkę i Tomasza Skwarka, powstała z pasji do sztuki, do jej tworzenia, podziwiania i chęci dzielenia się nią z innymi. Galeria zrzesza wokół siebie młodych, obiecujących artystów, a organizowane w niej wydarzenia obejmują indywidualne i zbiorowe wystawy malarstwa, fotografii, instalacji i wzornictwa użytkowego, a także warsztaty, wykłady i happeningi.

Krytyka Polityczna patronuje wystawie.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij