Miasto

“Prześniona rewolucja” – spotkanie wokół książki Andrzeja Ledera

Z autorem dyskutować będą Marcin Zaremba oraz Aneta Pieniądz. Prowadzenie: Jacek Żakowski.

20 maja, wtorek, godzina 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16/2p.

Spotkanie wokół Prześnionej rewolucji Andrzeja Ledera.

Z autorem dyskutować będą Marcin Zaremba (ISP PAN) oraz Aneta Pieniądz (UW).

Prowadzenie: Jacek Żakowski (“Polityka”)

To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. Prześniona rewolucja to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych – mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć „polską duszę”. Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem.

Agnieszka Graff

W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia. Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

  1. ten tekst, tzn “Prześniona rewolucja” powienien stac się lekturą obowiązkowa dla większości polityków, szczególnie zaś dla lewicy

  2. Hi, all the time i used to check blog posts here early in the dawn, since i enjoy to gain knowledge of more and more.