Miasto

“Prześniona rewolucja” – spotkanie wokół książki Andrzeja Ledera

Z autorem dyskutować będą Marcin Zaremba oraz Aneta Pieniądz. Prowadzenie: Jacek Żakowski.

20 maja, wtorek, godzina 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16/2p.

Spotkanie wokół Prześnionej rewolucji Andrzeja Ledera.

Z autorem dyskutować będą Marcin Zaremba (ISP PAN) oraz Aneta Pieniądz (UW).

Prowadzenie: Jacek Żakowski (“Polityka”)

To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. Prześniona rewolucja to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych – mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć „polską duszę”. Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem.

Agnieszka Graff

W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia. Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Komentarze archiwalne

  1. ten tekst, tzn “Prześniona rewolucja” powienien stac się lekturą obowiązkowa dla większości polityków, szczególnie zaś dla lewicy

  2. Hi, all the time i used to check blog posts here early in the dawn, since i enjoy to gain knowledge of more and more.

Zamknij