Miasto

Przejście | wernisaż wystawy i akcja artystyczna

Działanie w przestrzeni publicznej Cieszyna poprowadzą Magdalena i Ludomir Franczak.

Od stycznia 2015 roku Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” realizuje w Cieszynie projekt „Włącz Kulturę!”. W ubiegłym roku nasze miasto odwiedzili i zrealizowali działania: Katarzyna Wolny, Elżbieta Jabłońska, Marcin Polak i Jacek Niegoda. Każdy z nich za pomocą sztuki bądź to pracował z mieszkańcami śródmieścia, tworzył mapę problemów, opowiadał o historiach nieznanych tej przestrzeni bądź wskazywał kierunki zmian. W najbliższych tygodniach mamy do zaproponowania spotkania i warsztaty z kolejnymi artystami.

Z akcją Przejście Magdaleny i Ludomira Franczak startujemy już 17 września (sobota), o godz.14.00, na ul. Havlíčkova 228/5, 737 01 Český Těšín, Czechy

Artyści o projekcie: Traktujemy miasto, jako żywy twór, który ulega nieustannej transformacji. Czasami jest ona radykalna – jak podzielenie miasta na dwie części, pomiędzy dwa osobne państwa, a czasem przebiega, na pierwszy rzut oka, niezauważalnie – jak pustoszenie miasta w obrębie centrum w polskim, a szczególnie czeskim Cieszynie. Zastanawiamy się nad tym, czego mogą nauczyć się od siebie mieszkańcy obu miast i jak wyciągnąć wnioski z własnych doświadczeń. Obie aglomeracje są jak swoje lustrzane odbicia przedzielone rzeką. Obie ucierpiały na podziale – Czesi tracąc instytucje kulturalne i oświatowe, Polacy – gubiąc dostęp do komunikacji kolejowej i przemysłu. Stały się dwoma organizmami, w których pewne cechy nagle obumarły, a inne zostały nad wyraz wyolbrzymione. Nikt chyba nie wykorzystał potencjału drzemiącego w tym podziale. A może nie sposób go wykorzystać dysponując tylko połową całości? Czego mogą nauczyć się od siebie nawzajem mieszkańcy obu Cieszynów zwłaszcza jego centralnych części? Jak spojrzeć we wspólną przeszłość i teraźniejszość? Jak myśleć o wspólnym śródmieściu?

Ludomir Franczak Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator.

Magdalena Maria Franczakartystka interdyscyplinarna, podczas realizacji prac posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific.

Działanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Włącz kulturę!” 

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px