Miasto

Przejście | wernisaż wystawy i akcja artystyczna

Działanie w przestrzeni publicznej Cieszyna poprowadzą Magdalena i Ludomir Franczak.

Od stycznia 2015 roku Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” realizuje w Cieszynie projekt „Włącz Kulturę!”. W ubiegłym roku nasze miasto odwiedzili i zrealizowali działania: Katarzyna Wolny, Elżbieta Jabłońska, Marcin Polak i Jacek Niegoda. Każdy z nich za pomocą sztuki bądź to pracował z mieszkańcami śródmieścia, tworzył mapę problemów, opowiadał o historiach nieznanych tej przestrzeni bądź wskazywał kierunki zmian. W najbliższych tygodniach mamy do zaproponowania spotkania i warsztaty z kolejnymi artystami.

Z akcją Przejście Magdaleny i Ludomira Franczak startujemy już 17 września (sobota), o godz.14.00, na ul. Havlíčkova 228/5, 737 01 Český Těšín, Czechy

Artyści o projekcie: Traktujemy miasto, jako żywy twór, który ulega nieustannej transformacji. Czasami jest ona radykalna – jak podzielenie miasta na dwie części, pomiędzy dwa osobne państwa, a czasem przebiega, na pierwszy rzut oka, niezauważalnie – jak pustoszenie miasta w obrębie centrum w polskim, a szczególnie czeskim Cieszynie. Zastanawiamy się nad tym, czego mogą nauczyć się od siebie mieszkańcy obu miast i jak wyciągnąć wnioski z własnych doświadczeń. Obie aglomeracje są jak swoje lustrzane odbicia przedzielone rzeką. Obie ucierpiały na podziale – Czesi tracąc instytucje kulturalne i oświatowe, Polacy – gubiąc dostęp do komunikacji kolejowej i przemysłu. Stały się dwoma organizmami, w których pewne cechy nagle obumarły, a inne zostały nad wyraz wyolbrzymione. Nikt chyba nie wykorzystał potencjału drzemiącego w tym podziale. A może nie sposób go wykorzystać dysponując tylko połową całości? Czego mogą nauczyć się od siebie nawzajem mieszkańcy obu Cieszynów zwłaszcza jego centralnych części? Jak spojrzeć we wspólną przeszłość i teraźniejszość? Jak myśleć o wspólnym śródmieściu?

Ludomir Franczak Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator.

Magdalena Maria Franczakartystka interdyscyplinarna, podczas realizacji prac posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific.

Działanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Włącz kulturę!” 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij