Miasto

prof. Leon Podkaminer: Does Trade Drive Global Output Growth?

Nowa ekonomia czasów kryzysu

Instytut Studiów Zaawansowanych | Nowa ekonomia czasów kryzysu

prof. Leon Podkaminer
Does Trade Drive Global Output Growth?

Gość: prof. Leon Podkaminer
Moderacja: prof. Jerzy Osiatyński

18 grudnia, czwartek, godz. 18.00
Instytut Studiów Zaawansowanych, ul. Foksal 16, II p., Warszawa


Czy handel napędza globalny wzrost? 

Czy wolny handel faktycznie wpływa na globalny wzrost gospodarczy? Oczywiście tak – tylko inaczej niż wyobrażali sobie klasycy, a do dziś wierzą niektórzy badacze mikroekonomii głównego nurtu. Globalny wzrost przekłada się na wzrost wymiany handlowej, w drugą stronę – już niekoniecznie. Dynamiczna ekspansja handlu obniża udział płac w PKB („wyścig w dół”) i zwiększa dochodowe nierówności; trwała nierównowaga w handlu międzynarodowym staję regułą, a nie wyjątkiem. To wszystko hamuje globalny wzrost gospodarczy – bez radykalnych zmian w gospodarce światowej nie uda się go przywrócić.

Dyskusję po wykładzie prof. Leona Podkaminera poprowadzi prof. Jerzy Osiatyński.  

Spotkanie w języku angielskim / The lecture will be held in English

prof. Leon Podkaminer – pracownik naukowy Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Porównań Gospodarczych, w latach 80. doradca ekonomiczny związków zawodowych; publikował m.in. na łamach „Cambridge Journal of Economics”, „Journal of Post-Keynesian Economics” oraz „Journal of Comparative Economics”; ekspert ds. gospodarek Europy Środkowej i Wschodniej, w swych badaniach skupia się na kwestiach makroekonomicznych, problemach polityki gospodarczej, kursów wymiany walut, konsumpcji i koniunktur.
 

_____

Cykl zorganizowany we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg.

FRL 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij