Miasto

Premiera pierwszego filmu dokumentalnego o pańszczyźnie

„Niepamięć” w reżyserii Piotra Brożka. 28 stycznia 2015, godz. 19 w Kinie Elektor przy ul. Elektoralnej 12.

Stowarzyszenie Folkowisko serdecznie zaprasza na premierę filmu dokumentalnego pt. „Niepamięć”, która odbędzie się 28 stycznia, środa,  o godz. 19.00 w Kinie Elektor przy ul. Elektoralnej 12 (Mazowiecki Instytut Kultury).

Wstęp wolny.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z autorami i bohaterami filmu.

Rozmowę poprowadzi Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej.

Zwieńczeniem wieczoru będzie wiejski poczęstunek!

Bohaterami filmu są Magdalena „wykształcona chłopka” i Franciszek – malarz-arystokrata. Razem (z reżyserem) wyruszają na lubelską i podkarpacką wieś, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dalece ich pochodzenie ma wpływ na to, w jaki sposób postrzegają podziały trawiące współczesne polskie społeczeństwo. Na miejscu czeka ich wiele niespodzianek.

Pomysł na pierwszą w Polsce produkcję o pańszczyźnie powstał po wielu debatach i rozmowach prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Folkowisko. Wynikało z nich, że Polacy niewiele wiedzą o systemie pracy niewolniczej, w którym funkcjonowali ich przodkowie i bardzo rzadko zdają sobie sprawę z dzisiejszych konsekwencji jego istnienia.

Dokument wyreżyserował Piotr Brożek, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i zdobywca głównej nagrody w konkursie Stowarzyszenia Homo Faber za film „2ndExit”. Jako asystent reżysera pracował przy filmach „Miłość” (2012) Sławomira Fabickiego i „Bogowie” (2014) Łukasza Palkowskiego.

Film współfinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”. Oficjalnym partnerem jest Stowarzyszenie Absolwentów Klasy BGŻ. Produkcję dofinansował także Urząd Miasta i Gminy Cieszanów.

(materiały prasowe)

Krytyka Polityczna jest patronem medialnym wydarzenia.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij