Miasto

Premiera książki „Medyczna marihuana. Historia hipokryzji”

Udział wezmą: D. Rogowska-Szadkowska, R. Makłowicz, J. Jarosz, D. Gudaniec, A. Pezda.

Wydawnictwo Krytyki Politycznej gorąco zaprasza na premierę książki Doroty Rogowskie-Szadkowskiej Medyczna marihuana. Historia hipokryzji i filmu dokumentalnego „Medyczna marihuana” Pawła Libery.

środa, 13 kwietnia, godz. 18.00, Redakcja Krytyki Politycznej ul. Foksal 16 p. II, Warszawa 

W spotkaniu udział wezmą:
dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska (autorka książki)
dr n. med. Jerzy Jarosz (specjalista w zakresie medycyny paliatywnej, anestezjologii i intensywnej terapii, prowadzi pierwszy punkt konsultacyjny dla zainteresowanych medyczną marihuaną)
Robert Makłowicz (dziennikarz, felietonista, pisarz, prezenter kulinarny, historyk)
Dorota Gudaniec (Fundacja Krok po kroku, mama Maxa leczonego na epilepsję medyczną marihuaną).

Prowadzenie:
Aleksandra Pezda (dziennikarka radia Tok.fm, autorka książki Koniec epoki kredy)

O książce:
Medyczna marihuana. Cudowne lekarstwo czy zwykła szarlataneria? Książka Doroty Rogowskiej-Szadkowskiej to imponujące kompendium na temat medycznych właściwości marihuany. Tych dokładnie zbadanych, lecz także tych, co do których brakuje nam pełnej wiedzy. Choć znana i używana od tysiącleci w różnych kulturach, marihuana wciąż nie może doczekać się wyczerpujących badań ani racjonalnej debaty – szczególnie w Polsce. Panika przed nielegalną przyjemnością sprawia, że cierpią pacjenci- m.in. dzieci chore na lekooporną padaczkę. Medyczna marihuana. Historia hipokryzji otwiera dyskusję i zachęca do zmiany. Marihuana jest znacznie bezpieczniejsza niż alkohol, więc nie ma powodu się jej bać, za to jest wiele powodów, żeby ją badać i podawać tym, którzy jej potrzebują.

To chyba pierwsze w Polsce tak szczegółowo  udokumentowane, a jednocześnie przystępnie napisane kompendium wiedzy o medycznych zastosowaniach marihuany, jej wskazaniach, przeciwwskazaniach i niebezpieczeństwach związanych z jej używaniem.

Jerzy Vetulani

Współczesny stosunek do marihuany jest w dużym stopniu wynikiem mistyfikacji, jakiej została ona poddana w ubiegłym wieku. Z historią tych zabiegów możemy się zapoznać na kartach książki „Medyczna marihuana. Historia hipokryzji”. Brak badań klinicznych dotyczących marihuany wynikał i nadal wynika w dużej mierze z tego, że stosowanie tej substancji jest w naszym kraju co do zasady nielegalne. Między innymi dlatego prawo dotyczące marihuany powinno ulec zmianie.

Marek Balicki

Dorota Rogowska-Szadkowska – dr n. med., współtworzyła jeden z pierwszych w Polsce oddziałów dla osób z HIV/AIDS, autorka ponad 100 publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących różnych aspektów HIV/AIDS, w tym Żyć z wirusem…, Krajowe Centrum ds. AIDS, Warszawa, 2007, członkini honorowa Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Pracuje w Zakładzie Medycyny Rodzinnej i Pielęgniarstwa Środowiskowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

O filmie:

Lekarz, zaangażowany dziennikarz, matka walcząca o prawo do leczenia dziecka i medyczna marihuana. Próba przedstawienia sytuacji z różnych perspektyw. Każdy przedstawia swoją drogę, stan faktyczny i szanse na przyszłość.

Produkcja: Polska Sieć Polityki Narkotykowej dla Drugreporter (Rights Reporter Foundation)

Realizacja: Paweł Libera

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij