Miasto

Premiera książki „Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię”

Premiera wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion.

We wtorek 26 lutego o godz. 20 Krytyka Polityczna zaprasza na premierę książki Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię – pierwszego tomu wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion.

Udział wezmą: Kazimiera Szczuka, Marek Bieńczyk, Katarzyna Czeczot, Paweł Goźliński; prowadzenie: Justyna Sobolewska („Polityka”).

Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa, wstęp wolny

O KSIĄŻCE


„Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia”. – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu.

Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.

O KSIĄŻCE W MEDIACH

W tym życiu pozornie tak pozbawionym wielkich zewnętrznych wydarzeń, w którym marksizm nieprzypadkowo stopił się z romantyzmem, jest trud Syzyfa.

Juliusz Kurkiewicz, „Gazeta Wyborcza”

Czym w epoce popkultury jest erudycja połączona z intelektualną odwagą? Maria Janion dowodzi, że prawdziwym skandalem.

Piotr Bratkowski, „Newsweek”

Jesteśmy u podstaw opowieści o ludzkim istnieniu imieniem Maria Janion, opowieści, która może opisywać także nasz los.

Andrzej Franaszek, „Tygodnik Powszechny”

Taka szczera rozmowa mogła się wydarzyć tylko pomiędzy ludźmi, którzy się lubią, szanują, którzy mają do siebie zaufanie, może nawet przyjaźnią.

Remigiusz Grzela

Mistrzyni – tak mówią o prof. Marii Janion jej studenci.

Agata Szwedowicz, PAP

Profesor Janion jest bardzo krytyczną badaczką literatury i zawsze dawała diagnozy bardzo nowoczesne.

Kazimiera Szczuka w programie „Wszystko o kulturze”

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij