Miasto

Premiera książki Bożeny Keff „Antysemityzm. Niezamknięta historia”

Goście: Bożena Keff, Helena Datner, Robert Szuchta, Tomasz Żukowski. Prowadzenie: Elżbieta Janicka.

Premiera książki Bożeny Keff „Antysemityzm. Niezamknięta historia”

17 grudnia, wtorek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16/2p.

Goście: Bożena Keff, Helena Datner, Robert Szuchta,  Tomasz  Żukowski.

Prowadzenie: Elżbieta Janicka.

Książka Bożeny Keff Antysemityzm. Niezamknięta historia opowiada o genezie i karierze antysemityzmu w świecie chrześcijańskim, którego kamieniem węgielnym była nienawiść do Żydów jako zabójców Boga. Od końca XVIII wieku, kiedy chrześcijaństwo nie miało już tak bezpośredniej siły politycznej jak poprzednio, okazało się, że antyżydowskie przekonania wrosły głęboko w kulturę i funkcjonują niezależnie od religii, mutując i wytwarzając nowe pola uprzedzeń. Autorka opisuje, w jaki sposób trwale obecna w kulturze przemoc symboliczna – antysemickie figury i schematy argumentacyjne – dostarcza uprawomocnienia przemocy fizycznej. Wśród konsekwencji antysemityzmu Keff pokazuje też samodegradację osób poddanych antysemickiej przemocy jako reakcję na pogardę i opresję.

Lektura książki stanowi okazję do postawienia pytania o polską kulturę większościową i dominującą. Polska jest krajem, w którym miał miejsce główny zrąb Zagłady zorganizowanej przez Niemcy hitlerowskie w czasie II wojny światowej. Rodzimy antysemityzm stał się wówczas czynnikiem uszczelniającym hitlerowską machinę eksterminacji. W Polsce powojennej, prócz oddolnych fal antysemityzmu, miały miejsce ostatnie w Europie prześladowania Żydów opatrzone sankcją państwową. Czy powszechnie dostępna wiedza rzeczowa – o faktach oraz mechanizmach składających się na antysemityzm i jego historię – przekłada się dzisiaj na samoświadomość, która blokowałaby reprodukcję antysemickiego wzoru i uwrażliwiała na wszelkie inne formy dyskryminacji i wykluczenia?

Spotkanie jest organizowane przez Wydawnictwo Czarna Owca.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij