Miasto

Premiera drugiego tomu wywiadu-rzeki z prof. Marią Janion!

Goźliński, Szczuka, Sobolewska i Zaleski w rozmowie o prof. Janion.

16 grudnia, godz. 19.00, Krytyka Polityczna ul. Foksal 16

Zapraszamy na premierę długo oczekiwanego drugiego tomu wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion pt.: „Janion. Transe-traumy-transgresje. 2: Prof. Misia”

Goście:
Kazimiera Szczuka (Krytyka Polityczna),
Justyna Sobolewska (Polityka),
prof. Marek Zaleski (IBL PAN)

Spotkanie poprowadzi Paweł Goźliński (Gazeta Wyborcza).

O książce:

Profesor Janion jako „poeta krajowy”, „kloszard metafizyczny”, Pluszkin z powieści Gogola, „pracownica morza” z Wiktora Hugo, wreszcie – niezłomny starzec trwający na stanowisku w romantycznej bibliotece. Janion opowiada o życiu po katastrofie marca 68 tu, w kraju, na przekór projektowi emigracji. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to epoka gdańskich „Transgresji”, czas Güntera Grassa, Wernera Herzoga, czas „nowej prywatności”, przekuwanej w projekt polityczny. Jarosław Iwaszkiewicz i – przede wszystkim – Miron Białoszewski pojawiają się w II tomie rozmów jako partnerzy tamtych poszukiwań. Duch zmarłego Kazimierza Wyki nawiedza mieszkanie Janion. Poczciwy język polonistyczny pęka pod naporem interpretacji demonicznych i wampirycznych. Powstaje nielegalne Towarzystwo Kursów Naukowych. Wybucha Sierpień.

Zapraszamy!

Patronaty: TVP Kultura, Xiegarnia.pl, Enter The Room.

Książkę dofinansowano ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg. 


Kup książkę 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij