Miasto

Premiera drugiego tomu wywiadu-rzeki z prof. Marią Janion!

Goźliński, Szczuka, Sobolewska i Zaleski w rozmowie o prof. Janion.

16 grudnia, godz. 19.00, Krytyka Polityczna ul. Foksal 16

Zapraszamy na premierę długo oczekiwanego drugiego tomu wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion pt.: “Janion. Transe-traumy-transgresje. 2: Prof. Misia”

Goście:
Kazimiera Szczuka (Krytyka Polityczna),
Justyna Sobolewska (Polityka),
prof. Marek Zaleski (IBL PAN)

Spotkanie poprowadzi Paweł Goźliński (Gazeta Wyborcza).

O książce:

Profesor Janion jako „poeta krajowy”, „kloszard metafizyczny”, Pluszkin z powieści Gogola, „pracownica morza” z Wiktora Hugo, wreszcie – niezłomny starzec trwający na stanowisku w romantycznej bibliotece. Janion opowiada o życiu po katastrofie marca 68 tu, w kraju, na przekór projektowi emigracji. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to epoka gdańskich „Transgresji”, czas Güntera Grassa, Wernera Herzoga, czas „nowej prywatności”, przekuwanej w projekt polityczny. Jarosław Iwaszkiewicz i – przede wszystkim – Miron Białoszewski pojawiają się w II tomie rozmów jako partnerzy tamtych poszukiwań. Duch zmarłego Kazimierza Wyki nawiedza mieszkanie Janion. Poczciwy język polonistyczny pęka pod naporem interpretacji demonicznych i wampirycznych. Powstaje nielegalne Towarzystwo Kursów Naukowych. Wybucha Sierpień.

Zapraszamy!

Patronaty: TVP Kultura, Xiegarnia.pl, Enter The Room.

Książkę dofinansowano ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg. 


Kup książkę 

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać