Miasto

Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Spotkanie premierowe wokół książki Jonathana Haidta.

13 listopada, czwartek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

W debacie udział wezmą Kazimiera Szczuka i Michał Bilewicz. Prowadzenie: Michał Sutowski.

Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów? Dlaczego ludzie tak chętnie przypisują bliźnim najgorsze motywy? W książce „Prawy umysł” psycholog społeczny Jonathan Haidt analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu.

Punktem wyjścia są dla niego intuicje moralne – niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji. Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, między innymi kultury lewicy i prawicy politycznej.

Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności. Wyjaśnia też, dlaczego konserwatyści posługują się tą mapą bardziej sprawnie niż liberałowie. Haidt przygląda się genezie moralności, obalając pogląd, że ewolucja uczyniła z nas istoty na wskroś egoistyczne. Nie twierdzi jednak, że jesteśmy urodzonymi altruistami, lecz wysuwa bardziej subtelną tezę – uważa, że ludzie są z natury istotami grupowymi.

To nasza skłonność do łączenia się w grupy – wyjaśnia autor – jest źródłem naszych największych radości, naszych podziałów religijnych i naszych sympatii politycznych. W znakomitym ostatnim rozdziale poświęconym ideologii i cywilizacji Haidt pokazuje, w czym każda ze stron ma rację, i wyjaśnia, dlaczego potrzebujemy idei liberałów, konserwatystów i libertarian, aby osiągnąć sukces jako społeczeństwo.

Wyróżnienia:

  • Bestseller New York Times 2013
  • Najbardziej prowokacyjna książka roku 2012 wg Sunday Time
  • Najlepsza książka psychologiczna roku 2012 wg Guardiana
  • Najlepsza psychologiczna książka roku 2012 wg Prospect Magazin (UK)
  • Najlepsza biznesowa książka roku 2012 wg Strategy+Business

Niezwykła i oryginalna synteza psychologii społecznej, analizy politycznej i rozumowania moralnego. Ta książka łączy w sobie to, co najlepsze w tych trzech dziedzinach, i przedstawia dowody na to, że jesteśmy z natury zdolni do przyzwoitości i prawości, które są warunkiem koniecznym przetrwania ludzkich społeczeństw.

Edward O. Wilson, profesor emerytowany, Uniwersytet Harvarda

Rozum ewoluował nie po to, by wspomóc nas w uczeniu się, tylko w interpretowaniu. Jeśli więc chcemy wpływać na poglądy ludzi, nie odwołujmy się do ich rozumu. Odwołujmy się do rządzących rozumem intuicji moralnych. Owszem, wizja rozumu, którą proponuje Haidt, jest nieco uproszczona, a jego rady brzmią cynicznie – ale warto podążyć ścieżką tego cynizmu. Bo ta ścieżka zmierza ku oświeceniu. […] Haidt kpi z psychologów, którzy próbują „tłumaczy”’ prawicowość jako patologię. Konserwatyzm kwitnie, bo pasuje do ludzkiego myślenia. Robotnicy głosujący na prawicę nie są idiotami. Po prostu – twierdzi Haidt – „głosują zgodnie ze swoim moralnym interesem”.

Wiliam Saletan, Gazeta Wyborcza

Jonathan Haidt jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanu Wirginia oraz profesorem etyki w biznesie w Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim. Jest autorem książki „Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne”. Mieszka w Charlottesville w stanie Wirginia. Jest jednym z najbardziej wpływowych naukowców na świecie, wielokrotnie umieszczany na listach największych psychologów, myślicieli, kreatorów idei. Wielokrotnie występował w ramach TED.

Współorganizatorem spotkania jest wydawca książki Jonathana Haidta „Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?” wydawnictwo Smak Słowa.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij