Miasto

Polski teatr Zagłady. Spotkanie wokół książki Grzegorza Niziołka

Spotkanie z autorem i Joanną Tokarską-Bakir poprowadzi Joanna Wichowska

31 marca, poniedziałek, godz. 19.00, Narodowy Stary Teatr
Sala Prób Sceny Kameralnej SK#Kolonia, ul. Starowiślna 21, Kraków

Polski teatr Zagłady. Spotkanie wokół książki Grzegorza Niziołka

Goście: prof. Grzegorz Niziołek i Joanna Tokarska-Bakir
Prowadzenie: Joanna Wichowska

Polski teatr Zagłady to propozycja nowej perspektywy oglądu polskiego teatru. I zarazem pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i Zagłady.

Autor daje pełny przegląd zjawisk teatralnych – od wyreżyserowanej przez Leona Schillera Wielkanocy po (A)pollonię Krzysztofa Warlikowskiego. Ani przez chwilę nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi – w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy „symbolicznych zadośćuczynień” i pułapki „retoryki wzniosłości”.

Krytycznemu namysłowi poddana tu zostaje swoista gra prowadzona w ramach teatru, i szerzej – społeczny dyskurs związany z Zagładą. Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Gra pomiędzy mechanizmami obronnymi a szokiem ich przełamania. Niziołek odwraca znaną konstatację, „że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust”, i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego „złego widzenia” ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru.

 

Nie jest to jednak książka o historii teatru, ale o objawiających się w teatralnym medium głębokich procesach zachodzących w polskiej kulturze, o dziejach zbiorowej myśli i afektów. To jedna z tych publikacji, które dotykają kwestii zasadniczych dla naszej tożsamości i przez które dokonuje się praca w obrębie samoświadomości Polaków.

Wstęp wolny. 

Wejściówki do odbioru w Biurze Obsługi Widzów przy placu Szczepańskim 1, tel. 12 422 40 40 oraz w kasie teatru przy ulicy Starowiślnej 21 od 10 marca

Więcej o książce 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij