Miasto

Polski Teatr Zagłady

Polski Teatr Zagłady to pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i Zagłady. Spotkanie autorskie odbędzie się w piątek, 28 marca w gdańskim NCKu.


Grzegorz Niziołek w swojej publikacji daje pełny przegląd zjawisk teatralnych – od wyreżyserowanej przez Leona Schillera Wielkanocy po (A)pollonię Krzysztofa Warlikowskiego. Ani przez chwilę nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi – w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy „symbolicznych zadośćuczynień” i pułapki „retoryki wzniosłości”.

 


Krytycznemu namysłowi poddaje swoistą grę prowadzoną w ramach teatru, i szerzej – społeczny dyskurs związany z Zagładą. Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Gra pomiędzy mechanizmami obronnymi a szokiem ich przełamania. Niziołek odwraca znaną konstatację, „że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust”, i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego „złego widzenia” ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru.

 


Polski Teatr Zagłady nie jest książką o historii teatru, ale o głębokich procesach zachodzących w rodzimej kulturze i o dziejach zbiorowej myśli. To jedna z tych publikacji, które dotykają kwestii zasadniczych dla naszej tożsamości i przez które dokonuje się praca w obrębie samoświadomości Polaków.

 

 

Wydawcy publikacji: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

 


Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście i Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na gdańską premierę książki Polski teatr Zagłady Grzegorza Niziołka w piątek 28 marca o godz. 18.00. Dyskusja odbędzie się z udziałem autora Grzegorza Niziołka, teatrolożki Małgorzaty Jarmułowicz i pisarza Mieczysława Abramowicza. Spotkanie w Nadbałtyckim Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk poprowadzi Zbigniew Majchrowski. Wstęp wolny.

 

 

Grzegorz Niziołek – Zajmuje się teatrem XX i XXI wieku, tradycją romantyczną, krytyką teatralną, najnowszymi zjawiskami w teatrze polskim i europejskim, związkami teatru i historii. Opublikował książki poświęcone twórczości Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego, tom z esejami teatralnymi, jest autorem monografii oraz antologii. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Współzałożyciel i redaktor naczelny czasopisma teatralnego „Didaskalia”.

 

 

Mieczysław Abramowicz – aktor-lalkarz, reżyser, historyk Gdańska, autor serii wystaw pt. Żydzi gdańscy, rzecznik prasowy gdańskiej gminy żydowskiej. Autor sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, licznych artykułów z dziejów gdańskich Żydów i teatru żydowskiego. Jego książka Każdy przyniósł, co miał najlepszego uzyskała nominacje do nagród literackich. Sztukę na jej podstawie przygotował Teatr Miniatura.

 

 

Małgorzata Jarmułowicz teatrolożka pracująca na UG. Jej zainteresowania naukowe to polski teatr socrealistyczny, dramaturgia, teatr współczesny, problematyka zła w dramacie. Autorka licznych publikacji, opiekunka artystyczna „Teatru przy stole” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

 

 

Zbigniew Majchrowski literaturoznawca, teatrolog, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UG, członek Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. Jego zainteresowania badawcze, to historia literatury i kultury epoki romantyzmu i wieku XX, dramat i teatr współczesny, antropologia literatury oraz współczesna kultura medialna. Autor licznych publikacji.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij